Propozycja upgrade kompa

Moderator: Moheratorzy

Qube-pl
Moherator
Posty: 1034
Rejestracja: 2007-02-26, 22:22

Propozycja upgrade kompa

Post autor: Qube-pl »

Panowie jako ze wypadłem troszkę z obiegu potrzebuje waszej pomocy.

Przyjacielowi będę robił upgrade komputerka.

Komputer głównie wykorzystywany jest do obróbki filmów w SD jak i HD z kamery cyfrowej.

Wstępnie wrzuciłem takie elementy do zakupu:

ASUS GeForce GTX 470 1280MB DDR5/320bit ~ 1200,00 zł
GIGABYTE GA-P55A-UD5 Intel P55 ~ 671,00 zł
PROCESOR CORE i5 750 2.66GHz LGA1156 BOX ~ 677,00 zł
PATRIOT DDR3 4GB 1600MHZ 2x2GB CL9 GAMING ELK INTEL ~ 431,00 zł

W kompie będzie 5x HDD( 3x1TB, 1x1.5TB, 1x2 TB)

W związku z powyższym moje pytania są nastepujące:

1. Czy karta graficzna będzie oki, czy raczej pójść w stronę Ati. Może np wystarczy NV GTX 275?
Podobno CUDA sie do obróbki przydają dlatego wstawiłem wstępnie NV?
2. Czy w/w płyta jest dobrym wyborem?
3. W przypadku procesora musi być 4 jajka( inne i5 mają 2 jajka po 2 wątki HT każdy mam racje?)
4. Pamiątki mają być szybkie, pytanie czy te patrioty są oki.
5. Jakie chłodzenie zamiast boxowego?
6. Zostać przy intelu czy może jakiegoś Phenoma 6 jajkowego?

Każda Wasza sugestia jest istotna, zależy mi żeby kumpel był zadowolony. Kowota tutaj jest mało istotna ale też niechce aby przepłacal np za GTX 470 a wystarczy np stary GTX 275.

Czekam na wasze propozycje.

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Propozycja upgrade kompa

Post autor: currahee »

Jak nie będzie grał (a nawet jeśli tak ;)) to uważam, że GTX275 wystarczy względnie GTX465. Zaoszczędzoną kasę dołożyłbym do procesora i wziął i7 860 lub 930 (trzeba by zmienić płytę i ramy bo to już lga 1366). Do obróbki filmów im więcej rdzeni/wątków tym lepiej, dlatego myślę, że i5 to za mało. Pamięci myślę, że każde 1600 będą ok więc brałbym najtańsze.
Można też zaoszczędzić dzięki PII X6 1090T (lub 1055T jeśli może być OC). Te procesory wydajność (zwłaszcza przy obróbce video) mają bardzo zbliżoną do i7 a jednak cała platforma wyjdzie sporo taniej. Tak czy inaczej kumpel będzie zadowolony.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Propozycja upgrade kompa

Post autor: Harry Lloyd »

Po pierwsze słabszą grafę i lepszy proc, HT 8 wątków da dużego kopa przy kompresji, a soft wykorzystujący CUDA oferuje dużo dużo słabszą jakość, dlatego jest aż tak gigantyczna różnica w szybkości. Nie warto.
Producent grafy to indywidualna kwestia. Ja się przerzuciłem na ATI ze względu na ficzery - brak problemów w 24 Hz i HDMI z PAP. Nie wiem czy kolega będzie odtwarzał filmy, pewnie nie.

Płytka jest ok, większość płyt zapewni przyzwoite OC, to proc ogranicza na tej platformie, bo BCLK zależy od niego. Trzeba tylko sprawdzić czy ma ficzery takie jakie chcemy (FireWire, eSATA i różne inne pierdółki).

Pamięć - ja Patriotów nigdy nie kupie już, tak jak i Zotaca. Wtopa przy pierwszych zakupach tych firm (w przypadku Zotaca przy dwóch), więc im dziękuję. Ja mam G.Skill Eco 1600 CL7, modele z CL9 można i za mniej niż 400 zł kupić. Dobra wydajność i niezłe timingi przy niskim napięciu to ich zalety, do OC się specjalnie nie nadają.

Pewnie potrzebny będzie tez zasilacz bo kompik dość mocny. Polecam Corsair, mam HX650W i to najlepsza zasiłka jaką miałem okazję używać.

Chłodzenie - mam to samo od kilku lat więc tu nie doradzę. Sim chyba kupił jakieś niezłe polskiego producenta.
podpis

Qube-pl
Moherator
Posty: 1034
Rejestracja: 2007-02-26, 22:22

Re: Propozycja upgrade kompa

Post autor: Qube-pl »

Dzięki chłopaki za info i chce więcej :)

Co do grafy jak mniemam styknie GTX 275 lub jeśli CUDA nie maja jakiegoś kolosalnego znaczenia np ATI 5830?

Btw , podobno szyna pamięci ma znaczenie w tym wypadku? lepsza przepustowość?

Co do proca to może rzeczywiście ten Phenom II z 6 jajkami?

Np to o czym currahee wspomniał: PROCESOR AMD PHENOM II X6 1055T SIX CORE AM3,125W ~653,00 zł

Generalnie i7 nie chce mu wkładać bo już Intel przebąkuje że lga 1366 kończy sie...

Czy Ten Phenom bedzie wydajniejszy od tego i5?

Jesli AMD to macie jakieś typy co do plyty?

Zasiłka na pokładzie to Tagan 600W z odpinanymi kablami 2,5 roczny , myślę że styknie.

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Propozycja upgrade kompa

Post autor: currahee »

PII X6 będzie szybszy od i5 750 w aplikacjach wielowątkowych (czyli np. kompresja video), tam gdzie będzie wykorzystany jeden, dwa rdzenie to raczej i5 będzie szybsze (zależne też od OC). Generalnie myślę, że to dobry proc i warto się zastanowić. Z płyt to np. Gigabyte 890GPA-UD3H lub ASUS M4A89GTD PRO/USB3, czyli coś na AMD 890.
Co do CUDA przy kompresji to faktycznie przyspiesza sporo np. ja na GTX260 film DVD do H264 robię w 10min, dla porównania Xvid (na Q9400) 40-50min więc różnica jest zacna. Niemniej faktycznie jakość jest słabsza dlatego też polecam mocny procesor i dowolną kartę graficzną.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Propozycja upgrade kompa

Post autor: Harry Lloyd »

Nie wiem jak się kręcą nowe Phenomy, ale zegar w zegar są sporo wolniejsze od Intela, a HyperThreading przy kompresji na prawdę się sprawdza.

i7 przecież są na 1156. Natomiast inna sprawa, że obie podstawki się kończą. W przyszłym roku będzie architektura Sandy Bridge, która będzie wymagać 1155, nie będzie działać na 1156. Z tym Intel niestety dowalił.

A na tym kompie będa też gry? Bo widze chęć mocnej grafy.
podpis

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Propozycja upgrade kompa

Post autor: currahee »

PII X6 kręcą się bardzo dobrze a wydajnościowo to sześć rdzeni vs. cztery (i5, i7 [bez 980X]) nawet z HT i tak wypada lepiej:

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di ... ing_8.html

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di ... html#sect0
Tako rzecze currahee.

ODPOWIEDZ