wymiana sprzetu

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

wymiana sprzetu

Post autor: Mdc »

Po X-latach przyszła chyba pora na wymianę kompa. Biorąc pod uwagę iż z obiegu wypadłem w czasach gdy królowały Athlony XP (notabene który dalej dzielnie u mnie służy :) prosiłbym o pomoc. Wymiana ta będzie dosyć budżetowa i polegać będzie na zakupie głównych podzespołów i wsadzenie w starą budę :mrgreen:

Ale do rzeczy, na zakup procka, płyty, pamięci, karty graficznej, dysku i zasilacza mogę przeznaczyć maks 1500 zeta, aczkolwiek wiadomo im mniej tym lepiej.
Komp ma służyć ogólnie do pracy, netu, filmów, pewnie będę starał się pograć w coś od czasu do czasu, ot taki do wszystkiego i niczego. Z wymagań jakie mam co do kompa to głownie do płyty, powinna posiadać wejście PATA aby podpiąć stary dysk i zrzucić jego zawartość a potem w to miejsce podpiąć nagrywarkę, USB 3.0 było by miłym akcentem ale nie koniecznym. A i karta graficzna aby miała albo przejściówkę na D-Sub albo wbudowane to wyjście ale chyba nikt takich kart już nie robi, tylko wszyscy wrzucają przejściówkę na starego D-Suba :D

Chyba tyle tak na szybko bardziej na chybił trafił zestaw z PCP to:

Athlon II X3 450 3.2GHz AM2+/AM3 BOX - 250
GoodRAM 2x2 GB Dual 1333MHz DDR3 usuń - 100 (i pamięci więcej nie trzeba bo korzystam z WinXP i póki co nie zamierzam przesiadać się na coś 64bitowego)
Seagate Barracuda 7200.12 1TB 32MB Cache S-ATA - 190
Asus GeForce GTX550 Ti 1GB DirectCu (192-bit) (PCI-E) -480
OCZ StealthXStream2 - 500W

pytanie jaka płyta? grafika też dosyć w ciemno wybrana, zasilka 500W chyba starczy spokojnie, pozostaje pytanie o głośność , chłodzenie procka BOXowe bo w OC raczej nie zamierzam się bawić, no chyba że będzie polegało na przesuwaniu suwaczków z poziomu windy :p

ogólnie z zakupem mi się nie spieszy także bez ciśnienia. Jeśli ktoś coś może doradzić pisać śmiało :)
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
kacz
Posty: 139
Rejestracja: 2007-06-16, 22:20
Gadu-Gadu: 454772
Lokalizacja: 49°44'N 21°28'E

Re: wymiana sprzetu

Post autor: kacz »

Desktop: MSI B75A-G43 | Core i5-3470 + Xigmatek Gaia | 2x4GB | DVD-RW Pioneer DVR-215D | Samsung HD103SJ | OCZ ModXStream Pro 500W | Antec 300| Creative GigaWorks T20 II | Logitech UltraX Media | A4Tech G10-770FL | LG W227WT
HTPC: MSI G41M-E43 | C2D E7400 + Scythe Big Shuriken | 4+2GB | Gigabyte Radeon HD7770 | Samsung HD321KJ | OCZ ModXStream Pro 500W | Silverstone Grandia SST-GD04B | Logitech Harmony 300

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: wymiana sprzetu

Post autor: currahee »

Niedawno "składałem" zestaw, który wyszedł właśnie 1500zł. Było to i3 2100, Gigabyte H61, 4Gb Kingston 1333, 1Tb Samsung oraz buda CM Elite. Tylko niestety grafa z proca więc do grania nie bardzo. W Twoim przypadku lepiej może sprawdzi się Llano A8, grafika mocniejsza więc nawet pograć coś można. Tylko "konia z rzędem" jak upolujesz płytę FM1 z PATA i USB 3.0 ;P.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: wymiana sprzetu

Post autor: Mdc »

no ale do 1500 zeta i3 nie kupie, podobnie wybór płyt na FM1 jest mocno okrojony. Dlatego też grzebiąc trochę po necie, szukając czytając złożyłem coś takiego:

Asus M4A87TD EVO (aczkolwiek nie wiem czy jest sens dopłacać do EVO) - 335
AMD Athlon X3 450 3,2GHz - 259
4GB DDR3 GoodRam 1333MHz - 100 - Pytanie jest sens dopłacać do jakichś lepszych/szybszych kości np. Kingston HyperX 1333MHz są za 119 w bicie czy tam za 140 PLN dostanie się już coś 1600MHz. Pytanie czy warto?
Seagate 1TB SATA3 - 189
OCZ StealthXStream 2 500W - 189PLN
Radeon 5770 - od 390 do 500. I pytanie jakiej firmy Gigabyte, ASUS, MSI, Sapphire. Ten Gigabyte wygląda całkiem przyjmnie, zwłaszcza że z tego co widać na fotach całkowicie pasywne chłodzenie ale jest najdroższa, Asus chwali się jakąś technologią CuCore obniżającą temperaturę jest najtańszy i ma wbudowane D-Sub :D

jakieś sugestie?
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: wymiana sprzetu

Post autor: currahee »

Zestaw o którym pisałem w poprzednim poście na i3 2100 kosztował właśnie dokładnie 1500zł odlicz 150zł za budę i masz 1350zł za płytę, proca, ramy, dysk i zasilacz. Jeśli będziesz chciał do tego grafę, nawet takiego 5770 czy GTS450 to oczywiście trochę przekroczysz budżet. Jednak myślę, że warto bo to co podałeś jest już delikatnie mówiąc passe ;) Dlatego na Twoim miejscu uderzałbym tylko w 1155 lub FM1 (Llano ze względu na doskonałą grafę z APU myślę, że jest nawet sprytniejszą propozycją - można teraz zaoszczędzić na kupnie grafy a jak APU będzie już niewystarczające pokombinować z Dual Graphics). Płyt pod obie podstawki jest wystarczająco dużo a zamiast szukać czegoś z archaicznym IDE, kupiłbym coś takiego -> http://allegro.pl/przejsciowka-ide-ata- ... 27928.html
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: wymiana sprzetu

Post autor: Mdc »

Poczytałem trochę o tym Llano i IMHO nic ciekawego, podstawka może i przyszłościowa ale póki co wydawanie kasy na LIano jakoś do mnie nie przemawia. To prędzej bym się skłaniał na i3 2100 aczkolwiek w takiej samej cenie jak za i3 2100 będzie czterordzeniowy Phenom II 955 który z tego co znalazłem kopie pupę i3. Tyle że na AM3 chyba w przyszłości nic już więcej się nie pojawi więc trochę zamknie się drogę do ewentualnej przyszłościowej rozbudowy (bo kombinowanie z AM3+ a potem czekanie aż ceny buldozzera mocno pójdą w dół średnio mi pasi) Choć prawdę powiedziawszy patrząc na obecnego mojego kompa (Athlon 2200 na chipie KT600) i podejście do rozbudowywania kompa to pewnie nastąpi wtedy gdy się coś zepsuje :p
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: wymiana sprzetu

Post autor: Mdc »

Panowie, głupie pytanie czy obecnie kupując BOXowe części do kompa są tam jakieś śrubki montażowe? Przepadł mi gdzieś mój magiczny woreczek z śrubkami i się zastanawiam czy będą jakieś dołączone do płyty, czy PSU.

a btw,
ostatecznie wczoraj zamówiłem w morelach:
Samsung F3 HD103SJ 1TB 7200 32MB SATA
Kingston HyperX DDR3 Non-ECC (4GB (2x2GB kit),1600MHz) CL9 Blu
AMD PHENOM II X4 955 QuadCore 3.2GHz Black Edition (HDZ955FBGMBOX) BOX
OCZ StealthXStream 2 500W P SU 80Plus (OCZ500SXS2-EU)
Asus M4A87TD EVO AMD 870 Socket AM3 (2xPCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3) (M4A87TD EVO)

do tego MSI HD5770 w PCProjekcie.

W zależności ile będzie miejsca po montażu w mojej obudowie dobiorę do tego jakieś wydajniejsze chłodzenie aniżeli BOXowy wentylator i zobaczymy na ile wkręci się Phenom :) i zakładam że ze zmianą grafy za jakieś 1,5 roku na najbliższe 3 lata będzie spokój :p
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: wymiana sprzetu

Post autor: currahee »

Zależy od Twoich potrzeb ale ta grafika jest już słaba, reszta sprzętu ok mogłeś tylko wziąć lepszą płytę taką aby obsługiwała przyszłe Buldozery (nie wiem czy 870 to potrafi). Co do śrubek tą są zawsze z nowymi obudowami, do płyt masz dodane tylko kabelki SATA, ect. W komplecie z prockiem jest chłodzenie i wszystko potrzebne do jego montażu (np. pasta, która jest już na radiatorze). Do PSU z reguły są dołączane cztery śrubki ;). Jakbyś potrzebował jakiś śrubek to uderzaj do mnie mam tego tony :P.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: wymiana sprzetu

Post autor: Mdc »

Zależy od Twoich potrzeb ale ta grafika jest już słaba,
Tyle że w cenie tej karty (400PLN) nic lepszego nie znajdę. Cokolwiek lepszego w stylu 6790 czy GTX460 trzeba płacić powyżej 500, a na to sobie pozwolić nie mogę. Teraz już przekroczyłem zakładany budżet. Póki co musi starczyć.

Co do Buldozera to chyba 870 potrafi, tyle że trzeb mieć podstawkę AM3+. Tyle udało mi się w wygooglać. No i jeszcze jedną informację że AMD znów przesuneło datę premiery Buldozera, teraz ma być w październiku :)
jakbyś potrzebował jakiś śrubek to uderzaj do mnie mam tego tony :P.
ok, jak coś to się odezwę :)
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: wymiana sprzetu

Post autor: currahee »

AM3+ masz więc powinno być ok (pewnie wszystko zależy od producenta płyty czy wypuści odpowiedni BIOS, a Asus powinien to zrobić).
AMD mówi, że mają być w czwartym kwartale, nie podając konkretnych miesięcy trochę zamieszania robią na różnych portalach podając niemal "prawdopodobne" daty premiery. Inna sprawa, że chętnie bym już te procki zobaczył :).
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: wymiana sprzetu

Post autor: Mdc »

AM3+ masz więc powinno być ok (pewnie wszystko zależy od producenta płyty czy wypuści odpowiedni BIOS, a Asus powinien to zrobić).
nie :) tam jest zwykła podstawka AM3. Tak przynajmniej Asus twierdzi na swojej stronie ;) ale czytam sobie po necie o tych różnych plotkach i można doszukać się info że aby Buldozer działał na płytach z AM3 to tak jak piszesz wystarczy odpowiedni BIOS wypuszczony przez producenta. No i mam nadzieję że ASUS tutaj nie zawiedzie ;). Zobaczymy jak się pojawią to na pewno któryś z serwisów będzie starał się odpalić Buldozera na zwykłym AM3 ;)
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

ODPOWIEDZ