jaki monitor

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

jaki monitor

Post autor: Mdc »

Niestety mój stary kineskopowy monitor od LG, stwierdził iż najwyższy czas przejść na emeryturę (przebarwienia zółte, zielone, niebieskie w zależności od "humoru").

W związku z tym potrzebuje nowy monitor, na rynku wybór jest ogromny więc pytanie co warto czego nie warto kupić. Wymagania:

- rozmiar nie większy jak 23 cale, możliwe że 21,5 będzie już w sam raz, muszę przejść się do MM i zobaczyć na żywo te rozmiarówki.
- rozdzielczość, było by miło gdyby miał FullHD, żeby od czasu do czasu obejrzeć jakiś film, bo granie w tej rozdzielczości z moim Radeonem 6770 raczej nie wchodzi w rachubę
- zastosowanie, ogólnie do wszystkiego, czyli internet, filmy, gry, office
- cena im taniej tym lepiej, powiedzmy, że wstępnie 500PLN


- wbudowane głośniki, czytniki kart i inne ekspresy do kaw dla mnie bez różnicy. Bo o tunerze TV w tej cenie nawet nie marzę :p


- jeśli ktoś ma jakąś pewną i dobrą używkę na sprzedaż to także niech przedstawi swoją ofertę.
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: jaki monitor

Post autor: Mdc »

pogrzebałem dziś trochę w necie i wytypowałem 2 pozycje z rozmiaru 21,5"

http://www.morele.net/monitor-led-lg-m2 ... le-400215/ - przekracza zakładany budżet ale ma wbudowany tuner z DVB-T co jest dużym plusem, ktoś ma, używa?

http://allegro.pl/monitor-lg-21-5-led-e ... 53929.html - idealnie mieści się w zakładanym budżecie, ma HDMI i DVI (co jak znalazłem nie we wszystkich monitorach LCD/LED jest standardem...), ktoś ma, używa?

l
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Qube-pl
Moherator
Posty: 1034
Rejestracja: 2007-02-26, 22:22

Re: jaki monitor

Post autor: Qube-pl »

MONITOR LG LED 23" E2370V-BF IPS

Polecam z pełną odpowiedzialnością :)

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: jaki monitor

Post autor: Mdc »

tyle, że najtańsza oferta to jest jeszcze +100 do tego z tunerem a to już się robi sporo....fakt matryca IPS...w dużym LCDku w domu mamy Panasa na tej matrycy (dokładnie IPS Alpha) i jesteśmy mocno zadowoleni :) no ale już poza budżetem.

dziś po pracy byłem w MM i oglądałem tego LG M2250D i jutro go chyba kupię. Na wystawie był puszczony jakiś zwiastun filmu i wyglądało to b. b. fajnie a podłączone było na zwykłym kablu D-Sub, więc teoretycznie na HDMI powinno być jeszcze lepiej. Boje się trochę rozmiaru, bo w sumie monitor będzie jakiś metr maks 1,5m od krzesła, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia :p
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
jorzu
Posty: 794
Rejestracja: 2007-03-04, 17:03
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Lndn

Re: jaki monitor

Post autor: jorzu »

To jest kwestia przyzwyczajenia, ja siedzę na 24" teraz jakieś 0,5 metra od krzesła :) Ale fakt na początku była jazda...
War, war never changes...
GA-H87-HD3 | CORE i5 4570 @ 3,2 GHz | 4x4GB BALLISTIX 1600 | MSI GTX970 Gaming | PLEXTOR M5S 256 GB | SAMSUNG F3 1TB | ANTEC SONATA III + EARTHWATTS 500W | ACER P246H i kilka drobiazgow.
Sony Xperia Tablet Z 16GB LTE
Huawei P9 | iPhone 6 64GB

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: jaki monitor

Post autor: Mdc »

monitor kupiony :) nie było zbyt dużo czasu na testowanie, ale pierwsze wrażenia pozytywne, fakt trzeba pozmieniać ustawienia standardowe bo barwy są mocno przesycone, ale ogólnie jest ciekawie :) Niestety ustawienie rozdziałki na FullHD powoduje, że ikonki i czcionka jest mimo wszystko trochę za mała, także trzeba będzie ustawić mniejszą rozdzielczość, ale to w sumie w niczym nie będzie wadzić. Kanały z cyfrowej naziemnej wyłapane, ale trzeba będzie zainwestować w jakąś siatkę za oknem, bo pokojówka którą gdzieś znalazłem jest o dużo za słaba. Obsługa wszystkich funkcji z pilota - wypas :) nie trzeba paluchami maziać po obudowie, zwłaszcza, że nie ma klasycznych przycisków tylko coś na zasadzie "panelu dotykowego". Dziś pobawię się więcej i myślę, że znajdę jeszcze same pozytywy ;)
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: jaki monitor

Post autor: Mdc »

no to koniec pochwał....

okazało się dziś, że matryca ma wypalonego subpixela centralnie na środku (najlepiej widać na czarnym tle jak swieci na zielono...) na szczęście LG wymienia takie monitory na nowe, zobaczymy jutro co powiedzą w sklepie.

po ustawieniu rozdzielczości 1920x1080 czyli wg producenta rozdzielczości zalecanej obraz jest nieostry i do tego mamy kompletną czarną ramkę o grubości 1-2cm....

po zmianie 1776x1000 obraz jest żyleta taki jak być powinien, ale ramka w dalszym ciągu...a skalowanie obrazu w sterownikach Radeona nie bardzo chce działać. A sam monitor czegoś takiego jak funkcja "rozciągnij" w opcjach nie ma.

każda mniejsza rozdzielczość ramki nie ma, tyle że jakość obrazu mocno kiepska

edit.
podłączyłem monitor zamiast HDMI na zwykłe D-Sub i jest teraz ok, 1920x1080 jest taki jaki być powinien, ostry i bez ramki :p dziwne, że na zwykłym kablu wszystko działa jak należy a na niby super hiper ekstra złączu HDMI taka kiszka. Dobrze, że nie kupiłem jakiegoś kabla za 100 tylko zwykły co dostałem w prezencie do monitora.

no ale martwy piksel jest...
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki monitor

Post autor: Simplex »

To sa jakies jaja, albo z monitorem albo z kartą graficzną - w 1920x1080 powienieś mieć obraz żyleta i żadnych czarnych ramek. LCD tylko i wyłącznie w rozdzialce natywnej, i na złączu cyfowym (DVI/HDMI). Jak miales ostrzejszy obraz na D-SUB, to cos ewidentnie jest zrypane.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Nevermore
Posty: 670
Rejestracja: 2007-02-27, 23:07
Gadu-Gadu: 2496099

Re: jaki monitor

Post autor: Nevermore »

A czy nie masz włączonego domyślnie jakiegoś skalowania obrazu z HDMI? Nie miałem wiele do czynienia z płaskimi telewizorami, ale spotkałem się z czymś takim podłączając laptopa przez HDMI do telewizorza LCD Samsunga. Trzeba było przełączać różne wersje rozciągania góra/dół i prawo/lewo, usuwania pasków. Któryś przycisk na pilocie cyklicznie zamieniał tryby - na jednym z nich było OK.
Asus N750JV + Asus U24E

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: jaki monitor

Post autor: currahee »

Jest tak jak pisze Nevermore, sam mam LCD Samsunga (z TV) do którego podłączam via HDMI kompa. Na początku też miałem nie ostry obraz i ramkę, musiałem dobrać "profil" dla HDMI (dostępne są m.in. Gra, DVD, PC, PC-DVI, ect), przynajmniej tak to jest w Samsungu rozwiązane. Musisz poszukać w ustawieniach bo na pewno da się zmusić HDMI do poprawnego działania.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki monitor

Post autor: Simplex »

Sa np opcje proporcji obrazu i trzeba szukac czegos w stylu "just scan", albo "native", "1:1", etc. Czasem dziala tez po prostu tryb "16:9.". Paradoksalnie czestotliwosc odswiezania tez moze miec znaczenie. U mnie w TV z podpisu opcje zmian proporcji obrazu i innych opcji obrazu są inne przy 60Hz a inne przy 50Hz.

Konkretnie objawia sie to tym, ze w 1080p50Hz mam wiecej opcji skalowania obrazu ("Just scan", "14:9", "Kino", "Napisy") - czyli niby lepiej, ale np. jak dam 4:3 to mam overscan i przycina mi gore i boki obrazu). Natomiast w 1080p60 mam tylko dwie opcjie proporcji 16:9 i 4:3 - ale za to jak dam 4:3 to idealnie zmienia proporcje i nic nie przycina, dzieki temu moge np grac w starsze gry ktore nie obsluguja rozdzielczosci widescreen, ale da sie jej odpalic w 1920x1080 (i obraz jest rozciagniety w poziomie wtedy) - w takim przypadku zmieniam proporcje w TV na 4:3 i juz. Niby to malo przydatne, ale przed premierą trójki odświeżam sobie Max Payne 1 i 2 - dwojke da sie odpalic w rozdzialce 1440x1080 wiec problemu nie ma, ale jedynka takiej rozdzialki nie obsluguje (mimo, ze to rozdzialka 4:3) wiec odpalanie w 1080p i skalowanie telewizorem do 4:3 bardzo dobrze się sprawdzilo.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Mdc
Posty: 235
Rejestracja: 2007-02-27, 14:01
Gadu-Gadu: 3920178

Re: jaki monitor

Post autor: Mdc »

na tyle na ile wczoraj grzebałem w ustawieniach, to do wyboru miałem tylko format 16:9 albo 4:3 wszystkie inne pozycje były nieaktywne i nie można było ich wybrać. Jeśli chodzi o skalowanie z poziomu karty graficznej, to tam opcje aktywne przełączałem w każdą możliwą stronę i kompletnie nic się nie działo. Był co prawda jeszcze jeden suwak ale był nieaktywny. Drivery oczywiście najnowsze.

Póki co bawił się z tym nie będę, bo monitor idzie do wymiany, niestety w sklepie okazało się, że nie jest to tak fajnie jak mówił typ na infolinii że w sklepie wymieniają od ręki, tylko działa to na zasadzie DoortToDoor i trwa do 14 dni....zobaczymy, może się postarają i monitor dostanę szybciej. Jak po wymianie obraz w 1080 dla kabla HDMI będzie dalej do duszy, to będę walczył dalej.
Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach....

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki monitor

Post autor: Simplex »

Jak pisalem, to moze zalezec tez od czestotliwosci odswieżania (co nie jest oczywiste)
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: jaki monitor

Post autor: currahee »

Jak pisałem, to może zależeć od ustawień HDMI (zupełnie niezależne od skalowania i proporcji oraz oczywiście od karty graf [ust. sterowników]).
Tako rzecze currahee.

ODPOWIEDZ