Coś dla oldskulowców.

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Coś dla oldskulowców.

Post autor: Simplex »

Do ciebie mówię, L 4 Lucy ;)

W empiku reedycja starych przygodówek Lucas Arts. 20 za sztukę. Są to takie perełki jak:
Curse of Monkey Island
Escape from Monkey Island
Full Throttle
Grim Fandango
Sam & Max Hit the Road

I stówka nie moja ;)
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Makonde
Posty: 590
Rejestracja: 2007-02-27, 17:25

Re: Coś dla oldskulowców.

Post autor: Makonde »

Szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł, żeby te gierki przetłumaczyć, i muszą powstawać fanowskie tłumaczenia.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Coś dla oldskulowców.

Post autor: Simplex »

Ja osobiscie nie zaluje - jakosc wiekszosci polskich lokalizacji jest niska (z wyjątkiem wyjątków), a związane z nią dodatkowe koszty zapewne odbiłyby się negatywnie na cenie gry.

No chyba, że byłoby to wydanie dwujezyczne - wtedy wersja polska mogłabyby być jaka bądź, bo i tak bym jej nie tknął kijem przez szmatę ;)

A propos lokalizacji, odpalilem eksperymentalnie polską wersję demo Arkham Asylum i napatoczyło się pare kwiatków, np metaforyczne uzycie slowa "juggle" tlumaczone doslownie (trzecie znaczenie tutaj: http://www.answers.com/main/ntquery?s=juggle).
"The joke's on you" wypowiedziane przez Jokera po uduszeniu delikwenta przetłumaczone jako "udław się" - mam teorię, że ktoś nie miał skryptu i zamiast "joke" usłyszał "choke", co właśnie oznacza duszenie.
Przyznam, ze nie wiem jak to dobrze przetłumaczyć, ale skoro mowi to Joker, to mogloby być coś w stylu "żarty się skończyły", albo "dobry żart tynfa wart" (w tej scenie Joker uwalnia sie strażnikom i przejmuje władze nad Arkham).

No i na koniec najzabawniejsze:
"Joker is running free in Arkham" - "Joker biega wolno po Arkham". Myslalem, ze zwykle biega się szybko :D

Oczywiscie te bledy nie sa dramatyczne i uniemożliwiające grę, ale tak dlugo jak tlumaczenia beda robic studenci za głodowe stawki, nic się nie zmieni.

Na koniec przytoczę fragment postu z forum polygamii o tłumaczeniu konsolowej wersji Red Faction Guerilla, to jest dopiero masakra :)
Najgorsza lokalizacja, jaką w tym (i nie tylko) roku widziałem jest Red Faction: Guerilla.
Po pierwszych 2 godzinach gry byłem pewien, że coś mi nie tutaj nie gra. Po trzeciej przełączyłem na angielską wersję i dopiero zacząłem rozumieć, o co w fabule chodzi, a także co oznaczają niektóre opisy interfejsu.
Starałem się szybko wyprzeć z pamięci to szmatławe tłumaczenie, ale było to tak traumatyczne przeżycie, że jeszcze mam w głowie dwa przykłady:

"Wprowadzanie Badlands" - tekst interfejsu pojawiający się przy przemieszczaniu pomiędzy regionami świata gry, w oryginale przykładowy tekst brzmi "Entering Badlands" ...
"Zaminuj wszystkie kopalnie" - opis trofeum, w oryginale "Mine all ore locations." ... chodzi o wydobycie złóż ...

Ewidentnie widać, że tłumaczenie robione nieporadnie, "na sucho" i w dodatku kiepsko. Nóż się w kieszeni otwiera, jak sobie człowiek pomyśli, że premiera gry w Polsce była opóźniona (najpewniej z powodu tej, tragicznej lokalizacji).
Największą zaletą jest to, że przy uruchamianiu gry można wybrać wersje oryginalną (ang.).
Reasumując: DRAMAT!
źródło: http://forum.polygamia.pl/index.php?top ... 7#msg42907
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

ODPOWIEDZ