Dobre i darmowe

Moderator: Moheratorzy

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Dobre i darmowe

Post autor: Stasheck »

Taki pomysł (chyba nawet gdzieś go wcześniej realizowaliśmy) - skompletować listę użytecznego i całkowicie darmowego oprogramowania (do użytku prywatnego). Może zacznę:


- 7-Zip - pakowaczka/rozpakowywaczka, dostępne również w wersjach portable - [Makonde]
- Audacity - edytor plików dźwiękowych, duże możliwości, łatwy w obsłudze, dostępne również w wersjach portable - [Makonde] [Stasheck]
- Avira - antyvirus, lżejszy od konkurencji, wyłapywał to czego AVG nie znalazł [amokkk]
- CCleaner - "czyści" Windowsa ze zbędnych plików, deinstalatorów itp. [Stasheck]
- CDBurnerXP - program do nagrywania, mozliwosc tworzenia ISO, pali BD, wymaga .net framework [amokkk] [Stasheck]
- Defraggler - trochę lepszy niż wbudowany defragmentator Windowsa [Stasheck]
- Daemon Tools Lite - bardzo fajny emulator obrazów płyt [Umara]
- FastStone Image Viewer - bardzo fajna, szybka i obsługująca wiele typów plików przeglądarka. [Dżii]
- Foobar - dzieki pluginom odtwarza niemal wszystko, ogromne mozliwosci konfiguracji [amokkk] [Stasheck]
- Foxit Reader - czytnik PDF-ów [Dżii]
- FreeCommander - z edycji na edycję robi się coraz lepsiejszy; w tej chwili jego największą wadą jest chyba brak zintegrowanego klienta FTP, ale poza tym całkiem nieźle spełnia się jako zastępstwo Total Commandera [Stasheck]
- Gimp - reklamować chyba nie trzeba, darmowy edytor graficzny, dostępne również w wersjach portable - [Makonde]
- Griffith - program do katalogowania filmów, cross-platform [amokkk]
- Grisby - program do domowego budzetu, wieloplatformowy dzieki gtk+ - przez co piekny nie jest. [Picapau]
- ImgBurn - do wypalania obrazów płyt (i nie tylko) [malina] [Stasheck]
- IrfanView - przegladarka obrazów, przydatne opcje do masowej konwersji, mozliwosc rozbudowy o pluginy [amokkk]
- IZArc - paker, obsługuje mnóstwo archiwów [amokkk]
- K-Lite Codec Pack/Real Alternative/QuickTime Alternative - był okres, kiedy lepiej było instalować pojedyncze kodeki niż zestawy, które nieodmiennie coś pierniczyły, ale chyba minął. Mnie K-Lite sprawdza się całkiem dobrze [Stasheck]
- LibreOffice - zamiast OpenOffice, ma wgrane poprawki które nie w smak były Oracle (OpenOffice: nadal nie to samo, co MS Office, ale znowu - z edycji na edycję coraz lepiej. Przy tym zachował interfejs nie-ribbonowy, więc niektórym może pasować lepiej niż Office2k7. Plus całkiem sprawny wbudowany eksport PDF) [Stasheck]
- Media Portal - całkiem przyjemne oprogramowanie media center [kacz]
- Miranda - niekwestionowanie najlepszy klient IM, praktycznie nieograniczone mozliwosci konfiguracyjne [amokkk]
- NotePad++ - świetny edytor, obsługuje kolorowanie składni w kilkunastu językach, dostępne również w wersjach portable - [Makonde] [Stasheck]
- Picasa - do zarządzania zdjęciami dla amatora (nawet bardziej zaawansowanego) - świetnie pomyślany interfejs; w ostatnich wersjach doszło opisywanie zdjęć tagami IPTC, można robić geolokację w oparciu o Google Earth; komercyjny krewniak to chyba Adobe Lightroom (oczywiście ma znacznie większą funkcjonalność, ale generalnie niepotrzebną laikowi) [Stasheck]
- Pidgin - Multikomunikator, obsługa m.in. GG, tlena, GTalka, Jabbera i innych, dostępne również w wersjach portable - [Makonde]
- PSI - bardzo prosty, lekki i szybki klient jabbera. Jego bolączką jest obsługa tylko i wyłącznie jabbera. [Umara] [Stasheck]
- Recuva - odzyskiwanie danych z dysku, bardzo szybki programik i prosty w obsłudze [docento]
- SRWare Iron - fork Google Chrome okrojony z ficzerów naruszajacych prywatnosc użytkownika [amokkk]
- TeamViewer - "bezpłatna zdalna konserwacja i zdalne współdzielenie pulpitu przez internet" [Picapau]
- uTorrent - leciutki klient do pobierania nowych dystrybucji Linuksa [amokkk]
- Virtual CloneDrive - lekki i bez zbędnych wodotrysków emulator CD/DVD [Stasheck]
- WTW - UWAGA, WCIĄŻ W FAZIE BETA! lekki multikomunikator (aktualnie obsługuje GG, Tlena i Jabbera), jest dość sensownie pomyślany, co ciekawe jest build na platformy 64-bit [malina]
- XnView - przeglądarka obrazów z podstawowymi funkcjami edycyjnymi. Najbliższy komercyjny krewniak to ACDSee (starsze wersje) - który jest trochę szybszy, ale płatny (i nie da się kupić starszej wersji) [Stasheck]
- XXCLONE - szybko i latwo klonuje partycje (zwlaszcza systemową XP) [Simplex]

Jak ktoś się dopisze, to będę uzupełniał listę. Proponuję też przyklejenie, jeśli pomysł chwyci.
Ostatnio zmieniony 2011-01-19, 11:44 przez Stasheck, łącznie zmieniany 12 razy.
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Dżii
Posty: 210
Rejestracja: 2007-03-30, 15:10
Gadu-Gadu: 0

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Dżii »

FastStone Image Viewer - bardzo fajna, szybka i obsługująca wiele typów plików przeglądarka.
Foxit Reader - czytnik PDF-ów

Awatar użytkownika
Makonde
Posty: 590
Rejestracja: 2007-02-27, 17:25

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Makonde »

Gimp - reklamować chyba nie trzeba, darmowy edytor graficzny
7-Zip - pakowaczka/rozpakowywaczka
Audacity - edytor plików dźwiękowych, duże możliwości, łatwy w obsłudze
NotePad++ - świetny edytor, obsługuje kolorowanie składni w kilkunastu językach
Pidgin - Multikomunikator, obsługa m.in. GG, tlena, GTalka, Jabbera i innych

Wszystkie są dostępne również w wersjach portable (odpalane bez instalacji, można używać np. na pendrivie co bardzo się przydaje w przypadku komunikatora)

Awatar użytkownika
amokkk
Posty: 340
Rejestracja: 2008-02-14, 01:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: /krk/nh

Re: Dobre i darmowe

Post autor: amokkk »

dodam od siebie:
WIN
IZArc - paker, obsługuje mnóstwo archiwów
SRWare Iron - fork Google Chrome okrojony z ficzerów naruszajacych prywatnosc użytkownika
IrfanView - przegladarka obrazów, przydatne opcje do masowej konwersji, mozliwosc rozbudowy o pluginy
Miranda - niekwestionowanie najlepszy klient IM, praktycznie nieograniczone mozliwosci konfiguracyjne
Avira - antyvirus, lżejszy od konkurencji, wyłapywał to czego AVG nie znalazł
CDBurnerXP - program do nagrywania, mozliwosc tworzenia ISO, pali BD, wymaga .net framework
Foobar - dzieki pluginom odtwarza niemal wszystko, ogromne mozliwosci konfiguracji
Griffith - program do katalogowania filmów, cross-platform
uTorrent - leciutki klient do pobierania nowych dystrybucji Linuksa :)

edit
z wczesniej wymienionych polecam Foxit Reader, NotePad++, Gimp, K-lite, Audacity, Pidgin, OOffice
Ostatnio zmieniony 2009-05-08, 15:12 przez amokkk, łącznie zmieniany 1 raz.

mainframe: i5-3550s / Gigabyte GA-H77N-WIFI / 16GB Crucial / EVGA GTX960
Silverstone Sugo SG13 / Corsair HX520 / SSD Samsung 830 / HD103SJ / Acer V223W
NAS: Pentium G3420 / Asus P9D-I / 16GB Goodram ECC / 3x 3TB WD RED RAIDZ1
Sandisk Cruzer Fit 16GB / Coolermaster Elite 120 / Seasonic SS-380GB

Awatar użytkownika
malina
Administrator
Posty: 1009
Rejestracja: 2007-02-26, 19:43
Gadu-Gadu: 470419
Skype: krzysztof.m.malinowski
Lokalizacja: Glasgow
Kontakt:

Re: Dobre i darmowe

Post autor: malina »

ImgBurn - do wypalania obrazów płyt (i nie tylko)
WTW - UWAGA, WCIĄŻ W FAZIE BETA! lekki multikomunikator (aktualnie obsługuje GG, Tlena i Jabbera), jest dość sensownie pomyślany, co ciekawe jest build na platformy 64-bit.
Patriota piknikowy na emigracji

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Stasheck »

Jeszcze dwa słowa:
- oprogramowanie ma być całkowicie, stuprocentowo itd darmowe - żadnych toolbarów, spyware'ów itd (chyba, że można ich nie instalować)
- proponuję, żeby każdy mógł się "dopisać" jako osoba polecająca dany soft - co już zrobiłem w stosunku do programów, które znam i używam. Z tym że, jeśli ktoś np. zna i IrfanView, i XnView, ale generalnie poleca raczej XnView (tak jak ja) - to tylko do XnView się dopisuje.

dziękuję za uwagę :-)
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Stasheck »

No początkowy odzew był spory, teraz cisza - nikt już nie ma nic do dodania?
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Dżii
Posty: 210
Rejestracja: 2007-03-30, 15:10
Gadu-Gadu: 0

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Dżii »

Po co darmowe jak są torrenty :) Zauważyłem że dzieciaki z gimnazjum, podstawówki nie mają świadomości że ściągając z sieci program czy muzykę kradną. Nie kojarzą że PS = 3000 zł, płyta z muzyką = 30 zł. Usłyszą piosenkę w tv to nie idą do sklepu po płytę tylko w jakimś Aresie szukają. Koleżanka ma PS-a z neta to ja tez sobie ściągnę. I nie ważne że wykorzysta go do przycięcia ewentualnie do dodania gwiazdek, ważne że obrabia w Photoshopie. :D

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Stasheck »

Ja sobie doskonale z tego zdaję sprawę, po prostu w pewnym momencie postanowiłem być legalny przynajmniej w warstwie oprogramowania. I pewnie nawet bym się zebrał i kupił fotoszopę, ale po co, skoro Picasa jest - jak dla mnie - wygodniejsza w użyciu.

Poza tym o komercyjnych programach wszyscy wiemy, gorzej z darmowymi odpowiednikami - sporo czasu spędziłem na sieci szukając "zastępców" do tego, co wcześniej piraciłem.
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Awatar użytkownika
Makonde
Posty: 590
Rejestracja: 2007-02-27, 17:25

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Makonde »

VirtualDub - niezastąpiony przy obróbce video, również dostępny w wersji portable
putty - klient ssh/telnet, też portable
WinSCP - klient SCP, też dostępny jako portable
Hugin - rewelacyjny zestaw narzędzi do tworzenia panoram, z przystępnym gui. Robiłem już nim panoramy składające się z 100+ screenów (zrzuty z gier) oraz 10+ zdjęć. Intuicyjny, szybki, darmowy
WinMerge - programik do porównywania/merge'owania plików, dostępny również jako portabla
Thunderbird/Sunbird anyone? :D

Proponuję jeszcze jeden wątek zrobić - programy dla których szukamy odpowiedników freeware'owych. Może pomożemy sobie wzajemnie :D

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Umara »

Pozwoliłem sobie przykleić temat, ponieważ może się przydać nam wszystkim :)
Od siebie dodam jeszcze:
Daemon Tools Lite - bardzo fajny emulator obrazów płyt
PSI - bardzo prosty, lekki i szybki klient jabbera. Jego bolączką jest obsługa tylko i wyłącznie jabbera.

Awatar użytkownika
kacz
Posty: 139
Rejestracja: 2007-06-16, 22:20
Gadu-Gadu: 454772
Lokalizacja: 49°44'N 21°28'E

Re: Dobre i darmowe

Post autor: kacz »

Media Portal - całkiem przyjemne oprogramowanie media center
Desktop: MSI B75A-G43 | Core i5-3470 + Xigmatek Gaia | 2x4GB | DVD-RW Pioneer DVR-215D | Samsung HD103SJ | OCZ ModXStream Pro 500W | Antec 300| Creative GigaWorks T20 II | Logitech UltraX Media | A4Tech G10-770FL | LG W227WT
HTPC: MSI G41M-E43 | C2D E7400 + Scythe Big Shuriken | 4+2GB | Gigabyte Radeon HD7770 | Samsung HD321KJ | OCZ ModXStream Pro 500W | Silverstone Grandia SST-GD04B | Logitech Harmony 300

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Harry Lloyd »

A jest coś darmowego do tworzenia najprostszych animacji we flashu?
podpis

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Stasheck »

Nie wiem czy to spelni twoje oczekiwania: http://www.swftools.org/
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dobre i darmowe

Post autor: Harry Lloyd »

A jakiś program do resize-owania zdjęć (najlepiej masowego, ale nie koniecznie) dający najlepszą jakość? IfranView się nada?
podpis

ODPOWIEDZ