pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

Dziś się znowu to samo zrobiło, nie pomogło nic poza przywróceniem całkowicie systemu z partycji backupowej.

Dwa razy próbowałem przeskanować HD Tune, za pierwszym po pewnym czasie wywaliło bluescreena i restart, za drugim komp się zawiesił po połowie skanowania (było zielono). Obecnie sobie starsza pisze w Wordzie i póki co chodzi. Potem spróbuje jeszcze raz przeskanować.

Co mogę jeszcze zrobić jesli znowu nie skończy skanowania? W zakładce Health w HD Tune niby wszystko ok.

Na marginesie, czy Office 2007 Home ma jakiś limit aktywacji na tym samym kompie? Bo jak tak co miesiąc będzie trzeba przywracać system to nie fajnie.
podpis

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: currahee »

Jak możesz, wyjmij dysk i sprawdź go HD Tune w innym kompie.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

OK, zobacze czy jest jeszcze gwarancja, bo nie wiem czy był rok czy więcej, jak jest to raczej nie będę grzebał.

Jeszcze jakies pomysły?
podpis

Awatar użytkownika
Nevermore
Posty: 670
Rejestracja: 2007-02-27, 23:07
Gadu-Gadu: 2496099

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Nevermore »

Pytanie, czy to w ogóle jest problem z dyskiem. Na Twoim miejscu zrobiłbym test pamięci, a potem stabilności procka. Jeżeli to nie to, to opisane przez Ciebie symptomy mogą również dawać odrywające się od płyty układy BGA (w tym wypadku chyba mostkek południowy). Czy ten laptop nie miał przypadkiem sporadycznych problemów z siecią, albo z USB?
Coś bardzo podobnego dzieje się mojej starej kostce Shuttle'a i jak dotąd nie byłem tego w stanie zlokalizować poza stwierdzeniem, że same dyski były w porządku. Po włożeniu nowych problemy szybko wróciły.
Asus N750JV + Asus U24E

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

Czyli jakiś uszkodzony podzespół może kićkać partycję systemową? Czemu dopiero po 1.5 miesiąca od ostatniego razu?

Z Wi-Fi tam problemów nie było, na USB używana myszka i pendrive i zawsze było ok.

Czemu psuje się tylko partycja systemowa?
podpis

Awatar użytkownika
Nevermore
Posty: 670
Rejestracja: 2007-02-27, 23:07
Gadu-Gadu: 2496099

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Nevermore »

Bo jest najczęściej zapisywana/odczytywana, więc pojawienie się błędów jest najbardziej prawdopodobne właśnie na niej.
A uszkodzony podzespół, owszem; np. kontroler dysków w mostku.
Asus N750JV + Asus U24E

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

Partycja systemowa ma 67 GiB, tak więc bad jest na niej. Można oddawać do serwisu?

Dziś starsza włączała kompa i się uruchomiło system recovery, jednak po restarcie poszło normalnie.

Obecnie katuję lapka LinX-em, chodzi ponad 17 minut, tak więc najwyraźniej dysk do śmieci.

Obrazek
podpis

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: currahee »

Jak nie potrzebujecie komputera to można bawić się z serwisem, jednak ja chyba kupiłbym nowy dysk miałbym szybko spokój :twisted: .
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Simplex »

Lekki OT - ten dysk to chyba ten model ktory mozna przerobic i podlaczyc do Xboxa 360 ;)
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

Trzeba wogóle sprawdzić czy jeszcze jest gwara, bo laptop ma z 1.5 roku, nie wiem czy był rok czy dwa. Jak jest gwara to raczej oddamy, jak nie ma to się pewnie wymieni dysk, tylko jak wtedy z systemem? Nie ma płytki.

Swoją drogą po tych przywracaniach nie da się aktywować Windowsa, bo na OEM-ie chyba można to robić jakiś czas. Pewnie by trzeba telefonicznie.

Office już był aktywowany łącznie trzy razy, więc przy następnym pewnie też by był problem.
podpis

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: DrZin »

Z czegoś ten system przywracałeś, więc laptop ma partycję z recoverem. Wypal z niej dane jak najszybciej na płyty, bo nie wiadomo ile to jeszcze podziała. Jest do tego zazwyczaj jakiś preinstalowany soft. I napisz w końcu co to za model laptopa.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: currahee »

Masz przecież klucz z nalepki, a to wystarczy aby zainstalować system z dowolnej płyty z Vistą (bo chyba ten system masz).
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

OK, trzeba pewnie będzie wymienić dysk na własną rękę bo starsza nie może znaleźć paragonu a gwara jest nie podbita.

Tak więc moje pytanie - jest możliwość jakiegoś przeniesienia backupowej partycji na nowy dysk? Musi działać przywracanie systemu na nowym dysku bo tylko tak można "postawić" nowego Windowsa na tym lapie. Sorry jeśli głupie pytanie ale nigdy się tym nie interesowałem.

Domyślam się że jak już to rozmiar dysku nie ma znaczenia? Tylko czy trzeba najpierw tworzyć partycje czy jakiś program sam to zrobi? Jak ktoś się orientuje w temacie to proszę o info.

Ogólnie jakiego producenta dysk 2.5" najlepiej wybrać? Wiem że teoretycznie wszystko może paść, ale co sobie najbardziej ludzie chwalą? Samsung robi też dobre mobilne?


A laptok to Fujitsu-Siemens Amilo Li 2727.
podpis

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: DrZin »

Nagraj najpierw te płytki do recovera. Potem wrzucasz nowy dysk i odpalasz z DVD. Nie wiem, czy Fujitsu oferuję opcje utworzenia na dysku partycji odzyskiwania. Możliwe, że będziesz musiał za każdym razem korzystać z nośników. Tak czy inaczej od nich należy zacząć.

Co do dysków, to sam mogę polecić Hitachi Travelstar z serii 5K. Cichy, chłodny, wydajność standardowa jak na laptopowy dysk 5400 rpm. Robi co ma robić.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

W sumie to robiłem kiedyś te nośniki, tylko że je robiłem po pierwszej awarii systemu. Nie wiedziałem w sumie wtedy dokładnie do czego to jest, ale ogólnie to na nie były wypalane dane z partycji recovery, a nie systemowej? Czyli raczej nie powinno być z nimi problemu?
podpis

ODPOWIEDZ