pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

Mam pytanko o w sumie najbardziej istotną rzecz dla mnie związaną z laptopami - preinstalowany system.

Jak wiadomo jest on już skonfigurowany - stery i wszelkiego rodzaju soft, obsługa klawisza Fn.

Moje pytanie dotyczy tego co się stanie po formacie i reinstalacji systemu. Czy wszelkie drivery/soft znajdują się na dołączonych płytach/stronie producenta? Czy można przywrócić pełną funkcjonalność po instalacji nowego systemu?

Pytanie może głupie, nie wiem. Nigdy się nie interesowałem laptopami, dlatego nie posiadam takiej wiedzy. Natomiast po zakupie lapa pierwsze co bym chciał zrobić to format i instalacja świeżego systemu (choćby dlatego że wersja angielska, no i odchudzona ze zbędnych syfów).
Chciał bym mieć po prostu taką samą możliwośc jak w przypadku desktopa.
podpis

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: DrZin »

Po reinstalacji systemu driverów nie będzie... przynajmniej przez pewien czas :). Część klawiszy specjalnych może co prawda działać bez nich (np. regulacja jasności matrycy) ale oczywiście tak tego zostawiać nie warto. Tak czy inaczej problemów większych bym się nie spodziewał, bo system dodawany do laptopa zwykle jest już "wzbogacony" o te dodatki i i dostarczany ze sprzętem w formie instalacyjnej. Oprócz tego na stronie producenta powinno się znaleźć to i owo. Co do samej instalacji to w przypadku niektórych sprzętów recover systemu może znajdować się na wydzielonej partycji dysku (tak robi(ł) np. HPek). Do lapa dołączony jest soft pozwalający stworzyć nośniki instalacyjne i dalej działasz już przy ich pomocy. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to żeby nie usunąć przypadkowo tej partycji, bo gdyby zdarzyło się to zanim zorganizujesz sobie płytki, to może się okazać, że w najmniej optymistycznej wersji zostaniesz po prostu bez systemu.

Teraz ja mam pytanie: czemu zakładasz tematy w koszu? Przecież można takich rzeczy nie wiedzieć.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

Ale właśnie nie do końca chyba zrozumiałeś.

Ja będę instalował zupełnie inny system, identyczny jak instaluję obecnie na desktopie, czyli bez żadnych preaplikowanych dodatków pod danego laptopa.

Dlatego pytam czy potrzebne drivery i soft są na dołączonych płytach/stronach producenta.

Tak samo usunął bym wszystkie partycje i stworzył własne o takich rozmiarach jak mi pasuje, oczywiście je formatując. Laptopa bym chciał potraktować tak jak własnoręcznie złożonego desktopa, na którym dosłownie wszystko trzeba instalować i konfigurować samemu.
podpis

Awatar użytkownika
crosis
Posty: 801
Rejestracja: 2007-02-27, 13:32
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: crosis »

Zdefiniuj: system ;) XP czy Vista, do nowszych modeli sterowników pod XP ze świeczką szukać ;) Ale tak, są na stronach producenta w razie czego.
..:: E4300 | AB9 Pro | CNPS 7000B-Cu | Patriot PC6400LLK 2x1GB | PowerColor HD4830 | WD6400AAKS | Audigy 2 | UltraX + G5 | P19-2
..:: Asus UL20A-2X055
..:: iriver T60 2GB + SoundMagic PL11 / Creative Zen Aurvana | E51
..:: Panasonic TX-L32X15E

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

Oczywiście Vista.

Stery podejrzewałem że są, ale czy wszelkiego rodzaju soft też?
podpis

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Stasheck »

Soft w sensie do klawiszy itp? No generalnie da się ściągnąć ze strony, tyle że nie zawsze producenta :-)
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: DrZin »

Harry Lloyd pisze:Ale właśnie nie do końca chyba zrozumiałeś.

Ja będę instalował zupełnie inny system, identyczny jak instaluję obecnie na desktopie, czyli bez żadnych preaplikowanych dodatków pod danego laptopa.
Nie wspomniałeś wcześniej, że chodzi o OS inny niż też dostarczony z laptopem, więc założyłem, że instalacja będzie z recovera. W przypadku gołego systemu dołączony soft prawdopodobnie na wiele się nie zda ale jako, że planujesz wrzucić Vistę to powinieneś znaleźć wszystko w sieci. Jakbyś dał znać jaka marka i model sprzętu to byłoby łatwiej odpowiedzieć.

Aha... zanim wyczyścisz dysk lapka sprawdź możliwość odzyskania tej partycji do reinstalacji systemu (o ile taka jest w danym modelu). Przy ewentualnej odsprzedaży może się przydać. Jeszcze jedno - nie wiem na jakim kluczu będziesz stawiał ten system ale gdybyś chciał wykorzystać seriala dostarczonego z laptopem do instalacji OSa w wersji "standalone" to upewnij się, że producent dopuszcza taką możliwość. U mnie kiedyś w przypadku Fujitsu Siemensa nie było wolno.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Umara »

Harry, chodzi Ci ogólnie o wszystkie laptopy, czy określonego producenta? Dla przykładu: ja mam Asusa F5R-AP172. Standardowo jest on dostarczany z Vistą Home Premium. Jako, że potrzebowałem więcej sieciowych rzeczy, zainstalowałem Viste Ultimate. Sterowników i oprogramowania ściągać nie musiałem, ponieważ na osobnej płycie CD jest system, a na drugiej jest oprogramowanie. Poza tym całe oprogramowanie i sterowniki są dostępne na stronie producenta. Z tego co własnie sprawdziłem, praktycznie do wszystkich modeli Asusa.
Swego czasu podobnie było z HPkiem i nie lubianym przeze mnie Fujitsu Siemens. Pełną funkcjonalność po zainstalowaniu inszej visty w przypadku sporej ilości producentów można jak najbardziej odzyskać.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

A co do dołączonego systemu, to po pierwszym uruchomieniu robi się backup systemu na innej partycji, a potem uruchamia się kompa z dołączonej płyty z narzędziem recovery i system zostaje przywrócony z tej partycji?
Czyli do laptopów nie dodawane są płyty z normalną instalką Windowsa, tylko takie do przywrócenia systemu z backupu, tak?
podpis

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Umara »

Harry Lloyd pisze:A co do dołączonego systemu, to po pierwszym uruchomieniu robi się backup systemu na innej partycji, a potem uruchamia się kompa z dołączonej płyty z narzędziem recovery i system zostaje przywrócony z tej partycji?
Czyli do laptopów nie dodawane są płyty z normalną instalką Windowsa, tylko takie do przywrócenia systemu z backupu, tak?
to też zależy od producenta. Obecnie wspomniany przeze mnie HP robi partycje recovery i z niej się odzysuje system. Dawniej było fajniej bo sys był na płycie, z której się go odzyskiwało. FS bodajże nadal dostarcza system na płycie i sterowniki do niego. Asus identycznie: system na jednej płycie + sterowniki na kolejnej. Nie wiem jak jest obecnie z Dellem, ale podejrzewam, że chyba też robią partycje recovery. Osobiście uważam, że najlepiej jest zainstalowanie systemu własnego + sterowniki + oprogramowanie, którego się będzie używało + wszystie aktualne poprawki do Visty + konfiguracja usług i oprogramowania pod swoje potrzeby. Po tych zabiegach zrobienie sobie backupu w postaci Ghosta lub czegoś innego na bootowalnej płycie DVD (lub dwóch jak w moim przypadku) i później instalowanie tak przygotowanego systemu na laptoku. Ile to czasu można przez to zaoszczędzić później :)

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Harry Lloyd »

Bardziej mi tu chodziło o odsprzedaż lapka, czyli przywrócenie systemu jaki był fabrycznie. Przykładowo jest tam Vista Home PL, ja formatuję dysk i instaluję Vistę Ultimate EN. Potem odsprzedaję lapa więc chcę przywrócić Vistę Home PL, czyli w wiekszości przypadków trzeba do tego trzymać tą specjalną partycję z backupem tak? Wywalenie wszystkich partycji i stworzenie własnych wtedy nie wchodzi w grę?
Natomiast w przypadku niektórych producentów system można przywrócić z dołączonej płyty, nie trzeba partycji z backupem tak? A czy partycja systemowa może mieć inny rozmiar wtedy?
podpis

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Simplex »

Ja nie mam laptopa, ale chyba w niektorych modelach jest taka opcja, ze te partycje recovery mozna sobie wypalic na plycie (plytach) dvd i usunac z dysku. Przywrocenia mozna dokonac z tych wypalonych plyt.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Umara »

Harry, najlepiej by było jakbyś się zorientował o jakiego producenta chodzi :) Ponieważ z tym na prawdę jest różnie :)
Generalnie są takie możliwości:

1. Osobno płyty z systemem i sterownikami. Jedna partycja, dysk nie jest dzielony.
2. Partycja recovery o jakiejś tam wielkości i partycja z preinstalowanym systemem. Nie wiedzieć czemu, ale nie eksperymentowałbym ze zmianą wielkości partycji recovery, bo niekoniecznie może później zadziałać :)
3. To co napisał Sim, czyli: partycja recovery i partycja z preinstalowanym systemem, z tym, że partycje recovery można wypalić i powiedzieć jej "baj baj maszkaro" ;) W tym przypadku jej późniejsze odzyskiwanie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ całość masz wypalone na DVD i z niego odzyskujesz system.

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: currahee »

Dokładnie prawie każdy producent ma swój patent. Ja mam HP i na "dzień dobry" lapek miał system na dysku oraz partycję recovery. Później można wypalić sobie płyty recovery, z czego oczywiście skorzystałem (na marginesie można to zrobić tylko raz). Jak już mamy system na DVD to można usunąć partycję recovery (choć oczywiście HP tego nie poleca). Mnie jednak mierziło 8GB "zmarnowanej" przestrzeni więc wywaliłem tą partycje i na jej miejsce postawiłem sobie Ubuntu 9.04 :). BTW. zastanawia mnie czy mógłbym zainstalować "czystą" Viste z kluczem z nalepki?
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie ogólne o laptopy, każdy "znawca" powinien wiedzieć

Post autor: Simplex »

Pamietam, ze jakis moj znajomy wywalil te partycje recovery z lapka HP przed wypalenie a potem molestowal HP zeby mu taka plytke przyslali, ale finalu tej historii nie znam ;)
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

ODPOWIEDZ