Laptop za ~2400 zł

Notebooki, komórki, PDA, odtwarzacze MP3...

Moderator: Moheratorzy

tornax
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-22, 21:17
Gadu-Gadu: 0

Laptop za ~2400 zł

Post autor: tornax »

Witam, dozbierałem trochę kasy i zwyczajnie przymierzam się do kupna sprzętu.

Na oku mam taki oto komputerek

http://morele.net/produkt/104240/

Moje pytanie tutaj czy warto ? Specjalnie złego słowa o Toshibach nie słyszalem stąd mój wybór, poza tym konfiguracja mi odpowieada.

Jeżeli nie najlepiej wybieram i ktoś może ma lepsze rozeznanie ode mnie to prosiłbym o jakąś podpowiedż a generalne wymagania to:
- 1GB
- Karta grafiki Ati (chętniej) lub nVidia (omijam intele)

Dodatkowo miło by było:
- Jakaś ponad standartowa rozdzilczość (w domu pracuje na 1600x1200 a wiekszosc laptopow daje 1280x800)

Głównie komputer potrzebuje do pracy z grafiką (photoshop, illustrator, flash) zazwyczaj jak jestem poza domem a nie opłaca mi się wracac do domu aby coś zrobić, a na uczelni nie mam warunków do pracy a często mi się zdażały w zeszłym roku 2h przerwy między zajęciami. Poza tym nie ukrywam że czasem przyjemnie odpalić jakąś grę :P (i nie zależy mi na tytułach z ostatnich tygodni wiec nie potrzebuje potężnej karty grafiki)

Oprócz tego jak słyszalem stare modele CPU Intela mają pójść podbono bardzo w dół i czy opłaca się poczekać chwile, bodajże do 2 września?

Z góry wszystkim dzięki za pomoc i wszelkie sugestie
Ostatnio zmieniony 2007-08-23, 13:53 przez tornax, łącznie zmieniany 1 raz.

Misiu
Posty: 5
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Misiu »

W tej cenie to sugeruje:
http://morele.net/produkt/105615/

Jak chcesz dobra grafike to trzeba wydac >3000 zł a tak to ten intel niewiele się różni od ati w toshibie.

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Umara »

Misiu pisze:W tej cenie to sugeruje:
http://morele.net/produkt/105615/

Jak chcesz dobra grafike to trzeba wydac >3000 zł a tak to ten intel niewiele się różni od ati w toshibie.
Co rozumiesz przez dobrą grafikę w laptokach? Ja za taką uważam już ATI XPress 1100 czy GForce 7300go (czy jakoś tak). Może nie zapewniają one takich rozdzielczości, jakie zostały określone w pierwszym poście, ale takich rozdzielczości nie zapewni praktycznie żaden lapek, no chyba, że kogoś stać na wydanie na lapka około 5000 złotych. To może wtedy tak i to na matrycy 17", a nie 15,2". Na tak małej matrycy jak 15,2" jak dla mnie maks rozdzielczością jest 1280x800 px.

Misiu
Posty: 5
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Misiu »

Generalnie według mnie karty wbudowane w chipset sa do biura, internetu i do gierek strategicznych i tyle. Jaka by nie była do wyścigówek, strzelanek itp. sie nie nadaje bo to tylko mordęga. Ati x200 (x300) czy GMA 950 intela to do takich zastosowan ten sam kijek. Nie ma sensu sie rozwodzić co jest lepsze czy GMA 950 czy układ wbudowany w x1100 ati bo różnice są niewielkie ... żadna nie uciągnie przyzwoitej gry.
Co do wyciąganych rozdzilczości to może mieć to jedynie znaczenie przy podłączaniu monitora zewnętrznego. Matryce 15,4 z większą rozdzielczością niż 1280x800 są znacznie droższe i zupełnie niepraktyczne (przynajmniej dla mnie). Literki są za małe :)

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

Misiu pisze:Matryce 15,4 z większą rozdzielczością niż 1280x800 są znacznie droższe i zupełnie niepraktyczne (przynajmniej dla mnie). Literki są za małe :)
tornax bawi się grafiką więc teoretycznie można wnioskować że oczy ma dobre... Pamiętaj o moim przypadku kiedy w poprzedniej pracy na 17" CRT miałem rozdziałkę 1600x1200 i było super, zwłaszcza że szef nie bardzo widział co ja tam właściwie robię :D

Mam drobne wątpliwości co do Celerona do zastosowań graficznych, a także co do samej Toshiby (jestem uprzedzony, nie lubie gadziny i już) - imho ten HP to lepszy pomysł.
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

tornax
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-22, 21:17
Gadu-Gadu: 0

Post autor: tornax »

Misiu -> Thx, niestety do Hp'ków jestem okropnie uprzedzony :/ znajoma ma laptopa tej firmy i były grube numery z serwisowaniem (kłopoty ze sterownikami - których btw nagle nie było), skończyło się na tym że 'naprawialiśmy' rotacyjnie we 3 osoby z roku i po miesiącu dłubania nic z tego nie wyszło :/ poza tym o 3000zł to mogę pomarzyć

Jeżeli chodzi o gry to w domu radeon 8500 mi wystarcza i ostatnio pogrywam na nim w Splinter Cell'a Chaos Theory, niskie detale ale gra chodzi bez jednego przeskoku, a mnie obniżona jakość nie przeszkadza, nie jestem maniakiem nowych tytułów ;) wolę te trochę starsze gry, a nawet jeszcze starsze :D

Natomiast dlaczego grafika Ati/nVidia a nie Intel. Przynajmniej z tego co zaobserwowalem nowsze tytuły lepiej współpracują z nie Intelowskimi rozwiazanimi - imo dlatego że wykazują większą zgodność ze swoimi nie okrojonymi odpowiednikami, a intel jako taki kart pod gry nie robi.

Umara -> Nawet teraz przymierzałem się do laptopa toshiby używanego, ekran 12'' rodzielczość 1400x1050 dla mnie super, byłbym happy i kupił niestety warunki były nie do przyjęcia (wi-fi tylko w b, ddr zamiast ddr2 i jeszcze pare innych).

kombo -> niom, rodzielczość by się przydala ale wiem ze nie moge jej oczekiwac dlatego napisalem dodatkowo - byc moze ktos wie o jakims sprzecie ktory ma 'lepsza' matryce


Natomiast co do wydajności sprzetu pod kątem grafiki:

Przeciętnie mam włączone 3 aplikacje graficzne zazwyczaj: Photoshop, Illustrator i FLash. W samym PSie potrafię pracować na paru plikach rzędu ~10MB i około 30 warstwach w tym czasie oczywiscie na pozostalych dwóch programach również (tylko na mniejszych plikach). Dorzucam do tego WInamp'a i przegladarkę (Opera) i prawdę powiedziawszy nie mam kłopotów z działaniem sprzetu:

Athlon 200+ XP (1.6 GHz)
512 DDR
Radeon 8500
Win XP

Dlatego Napewno i HP'ek którego podał Misiu i upatrzona przeze mnie Toshiba przebijają mój sprzęt domowy w związku z tym nie mam obaw o to czy procesor pociągnie

Poprostu gdzieś się zatrzymałem z rozbudową sprzetu jakies lata temu i to co mam jest ok :D


PS.

Misiu -> Podany przez ciebie HP'ek ma tylko rok gwarancji, co na sprzet typu laptop jest dosc malo :/
Ostatnio zmieniony 2007-08-24, 12:21 przez tornax, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

tornax pisze:Misiu -> Thx, niestety do Hp'ków jestem okropnie uprzedzony :/ znajoma ma laptopa tej firmy i były grube numery z serwisowaniem (kłopoty ze sterownikami - których btw nagle nie było)
Dziwne, bez problemu można znaleźć stery do Compaqów z PIII czy HP/Compaq z P4 i nowszych (ale i tak produkowanych 2-3 lata temu) więc nie bardzo chce mi się wierzyć w tą historię.
tornax pisze:skończyło się na tym że 'naprawialiśmy' rotacyjnie we 3 osoby z roku i po miesiącu dłubania nic z tego nie wyszło :/
po miesiącu dłubania tobym chyba jakiegoś nowego laptopa wydłubał :D
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

tornax
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-22, 21:17
Gadu-Gadu: 0

Post autor: tornax »

W sumie zapomnialem napisac ze HP'ek był amerykański, a to wlasciwie zmienia postać rzeczy

Nie zmienia to faktu że były z nim numery :/

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

tornax pisze:W sumie zapomnialem napisac ze HP'ek był amerykański, a to wlasciwie zmienia postać rzeczy
nie bardzo wiem czemu to ma zmienić postać rzeczy, jakby chodziło o samochód to bym zrozumiał (gwinty calowe ;) ) ale laptop?
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

tornax
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-22, 21:17
Gadu-Gadu: 0

Post autor: tornax »

odrazu sorry za, OffTOP

Nie mam pojecia - nastąpiłą potrzeba zrobienia format c: i zainstalowania od nowa windy. Ktoś to zaczął robić tylko że przy okazji usunął HaPekowską RESCUE partycję na której z tego co mi wiadomo był odpowiednio przygotowany win do instalacji.

Po wrzuceniu plyty z win okazało się żę instalator nie widzi dysku (wtf), po wrzuceniu innej plyty z win to samo (wtf). Po moim wejściu do biosu i szybkich szperaniu postanowiłem wyłączyć obslugę SATA - okazało się że po tym zabiegu instalator poszedł. Tylko że po instalacji i wlaczeniu SATA winda nie chciala startowac czyli znow trzeba bylo wylaczyc.

Serwis polski powiedzial ze nie tknie sprzetu ręką ponieważ jest na amerykańskiej gwarancji - u nas nieważnej.

Jak już dobraliśmy się do windowsa to okazało się że nie mamy sterowników któe były na skasowanej partycji. W takim razie z innego kompa wchodzimy w internet na strone HP po drivery. Znów lipa. HP nie wspiera już tego modelu (nie podam teraz bo nie pamietam) i na stronie ze sterownikami do modelu odsyła do stron producentów podzespołów na których to stronach sterowników nie było albo nie udało nam sięznaleść jakiś innych jak najbardziej zgodnych :/

Po tym czasie laptop siedzial jeszcze u moich kupli przez dwa tygodnie. Ostatnie numery wychodziły na karcie dźwiękowej ... ale przy tym już nie robiłem

Z tego co jednak wiem laptop zostal w koncu jakoś doprowadzony do użytku co nie zmienia faktu że było to najbardziej pokręcone ustawianie sprzetu w moim zyciu, a trochę sprzetu przeszlo przez moje ręce i nie mialem ani razu podobnych numerów

end of OffTOP

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

po tym że tam był dysk SATA zgaduję że to był model nowszy niż np. HP/Compaq nx9010 którego kupił ode mnie Adelard pare dni temu - a którego to nx9010 jest pełny support na stronach HP: sterowniki do nx9010

Chyba że to był laptop w stylu "made by HP 4 Biedronka" - ale nie wiem czy w USA takie dziadostwo odstawiają ;)
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

ODPOWIEDZ