Chromebook

Notebooki, komórki, PDA, odtwarzacze MP3...

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
ainur
Posty: 914
Rejestracja: 2007-02-27, 18:16
Tlen: extet

Chromebook

Post autor: ainur »

Ma to ktoś? Używa(ł)?
http://techcrunch.com/2013/12/28/google ... eir-stride
Przeczytałem ten art. i po wyśmianiu Chromebooków, Google zaczęło zdobywać rynek. Cena zachęca do kupienia, ale zastanawiam się, czy to ma jakiś sens? :)
rafalbill.blogspot.com - short portfolio

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Chromebook

Post autor: Simplex »

Jezeli nie zamierzasz robic nic wiecej poza przeglądaniem stron www, oglądaniem zdjęć śmiesznych kotów i lajkowaniem na fejsie, to będzie w sam raz.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

L for Lucy
Posty: 1235
Rejestracja: 2007-02-27, 16:17
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tutejszy

Re: Chromebook

Post autor: L for Lucy »

Ale w takim wypadku lepiej sobie kupić tablet.
Wypełnia mnie aksjologiczna pustka.

Awatar użytkownika
ainur
Posty: 914
Rejestracja: 2007-02-27, 18:16
Tlen: extet

Re: Chromebook

Post autor: ainur »

Mam już tablet ^^ jak również 10'' notebooka (jednak jest na nim lubuntu i to wystarczy jako moja opinia, jak tego się używa)
Natomiast dosyć dużo korzystam z aplikacji google - od gmaila przez gdocs po gdrive. No i dużo poruszam się ze sprzętem w plecaku - na tablecie trochę słabo pisze się dłuższe teksty, a lubuntu cóż :P
rafalbill.blogspot.com - short portfolio

L for Lucy
Posty: 1235
Rejestracja: 2007-02-27, 16:17
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tutejszy

Re: Chromebook

Post autor: L for Lucy »

W takim zastosowaniu to wolałbym jakiś tablet z odłączaną fizyczną klawiaturą na Androidzie albo Windows 8.
Chromebook pewnie do aplikacji googla i netu będzie super, ale bałbym się że nic innego na nim nie da się zrobić. Za niewiele większą kasę można mieć coś znacznie bardziej uniwersalnego.

Ale ja w życiu Chromebooka w rękach nie miałem, więc może go nie doceniam.
Wypełnia mnie aksjologiczna pustka.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Chromebook

Post autor: Simplex »

A te chromebooki nie są czasem drogie?

Może ASUS T100 cię zainteresuje? Sam nie widzialem na oczy tak jak lucek nie widział chromebooka, ale na internetach chwalą.

http://www.euro.com.pl/search.bhtml?key ... 3godYh8AtA

Recenzja: http://www.engadget.com/2013/12/01/asus ... 00-review/
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
ainur
Posty: 914
Rejestracja: 2007-02-27, 18:16
Tlen: extet

Re: Chromebook

Post autor: ainur »

Chromebook to mniej więcej połowa ceny tego Asusa. Ok. 800-900 zł na allegro. Do Chromebooka wsadzisz też kartę 3g.
Na razie trochę już ochłonąłem i nie kupuję w tym miesiącu Chromebooka ;) Powrócę do pomysłu, jak wrócę do PL, jednak byłem ciekaw, czy ktoś go wykorzystywał. Na internetach można znaleźć raczej dobre recenzje, że to takie połączenie tabletu (m.in. pasywne chłodzenie, start od razu po wybudzeniu) z ultrabookiem (waga ok. 1,5 kg). Przy 100 gb w chmurze, które otrzymujesz z Chromebookiem, naprawdę można pomyśleć o przejściu do pracy w chmurze (ja mam kilka sprzętów i każdego używam do czegoś innego)
rafalbill.blogspot.com - short portfolio

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1011
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Chromebook

Post autor: Piotrek »

Dla zainteresowanych - Chromium OS można sobie przetestować z pomocą VirtualBoxa. Sam przez chwilę się bawiłem, ciekawe toto.

To co mnie nurtuje to aktualizacje systemu i przeglądarki. O ile aplikacje webowe (nie tylko Googla) będą się dynamicznie rozwijać i dawać coraz częściej wydajność i komfort obcowania apki natywnej, o tyle nie wiadomo jak długo Google będzie dbał o support i obsługę kolejnych elementów HTML5 czy innych standardów webowych.

EDIT: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/sam ... xynos.html - za 1200zł (lub mniej ;)) biorę od ręki ;)

Awatar użytkownika
ainur
Posty: 914
Rejestracja: 2007-02-27, 18:16
Tlen: extet

Re: Chromebook

Post autor: ainur »

O, wow, też biorę, jak cena faktycznie taka będzie. To będzie mocniejsze niż laptop, na którym pracuję oO
rafalbill.blogspot.com - short portfolio

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Chromebook

Post autor: Simplex »

Spoko, tylko że ten T100 to pełnoprawny komputer (laptop) z windowsem, na intelu a ten chromebook to bardziej jak tablet/komórka z klawiaturą. Zupełnie inna liga.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Chromebook

Post autor: currahee »

Chrombooki też są na Intelu i można na nich zainstalować Windowsa lub Linuxa, btw. jest to pierwsza rzecz jaką bym zrobił jeśli miałbym taki sprzęt.
Tako rzecze currahee.

L for Lucy
Posty: 1235
Rejestracja: 2007-02-27, 16:17
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tutejszy

Re: Chromebook

Post autor: L for Lucy »

Ten akurat jest na ARM.
Wypełnia mnie aksjologiczna pustka.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1011
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Chromebook

Post autor: Piotrek »

Na ARMach też można postawić Linuksa. Dla mnie Windows skończył się wraz z 7ką. 8 wersję miałem okazję "dopieszczać" dla znajomej i jedyne co mogę powiedzieć to dramat. Jak komuś ChromeOs przestanie wystarczać zawsze może przenieść się na pełnoprawnego Ubunciaka czy coś innego.

Jakby ktoś wiedział o sprzedaży Acera C7/720 (używka/nówka) to poproszę o PW, szukam czegoś takiego dla żony.

Awatar użytkownika
ainur
Posty: 914
Rejestracja: 2007-02-27, 18:16
Tlen: extet

Re: Chromebook

Post autor: ainur »

Aby używać Ubuntu czy innego unixa, trzeba całkiem sporo czasu poświęcić wcześniej, by się nauczyć unixa, a potem jeszcze trochę czasu, gdy coś nie będzie działało. Ja jestem na etapie nauki i spędzam ok. godziny, zanim uda mi się zainstalować program z jakiegoś dziwnego repozytorium. No i dalej Unix ma problemy z obsługą docxów, przynajmniej najnowsze lubuntu sobie średnio z tym radzi.
rafalbill.blogspot.com - short portfolio

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1011
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Chromebook

Post autor: Piotrek »

Nie mylmy pojęć - to nie Unix ma problemy, tylko Open/Libre itp. A to że je ma, ma więcej wspólnego z autorami formatu niż autorami otwartych programów. To tak jakby pisać, że Windows ma problem z .odt...

Co do "dziwnych repozytoriów" i poświęcania godziny to bez przesady. To są dosłownie 2 komendy (dodać PPA - znajdziesz odpowiednie właściwie do wszystkiego, update bazy i już masz program na klikalnej liście centrum oprogramowania czy jak to się nazywa w Ubu (sam używam wyłącznie terminala do takich celów). I to pod warunkiem, że jest to mniej mainstreamowy soft i nie ma go w std. repo.

Z mojego punktu widzenia, nauka Ubu jest bardziej intuicyjna niż nauka W8 :P

ODPOWIEDZ