Serwer/udostepnianie plikow w sieci - prosze o rade

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1011
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Serwer/udostepnianie plikow w sieci - prosze o rade

Post autor: Piotrek »

Postanowilem zmajstrowac centralny serwer plikow, zeby dostep do zdjec synka czy obrazow linuksa miala tez kobitka z laptopa a nie tylko ja. Chce to jednak zrobic porzadnie i bezpiecznie.

Wymagania:

- latwosc obslugi z poziomu serwera - jak udostepnianie katalogow w Windows,

- latwosc obslugi z poziomu klienta (mapowanie zasobu sieciowego jako dysk, korzystanie z plikow bez potrzeby sciagania ich na dysk lokalny - inaczej ftp by wystarczyl :P)

- bezpieczenstwo - w sieci lokalnej jest jeszcze jedna osoba + chodzace nonstop wifi a chcialbym, zeby do zasobow (pelny dostep, wlacznie z zapisem) mialy dostep tylko moje 2 kompy,

- wygoda - fajnie by bylo, jakby dalo sie toto tak skonfigurowac, zeby z moich kompow nie byla potrzebna zadna autoryzacja (albo raczej zeby byla, ale automatyczna). Dopuszczam reczne logowanie sie do sieci przy starcie komputera,

- dodatkowy dostep do serwera przez vnc/zdalny pulpit/cokolwiek - serwer bedzie wpiety jedynie do listwy zasilajacej, drukarki (ktora musi udostepniac) i switcha,

- komputery klienci to XP.

Wymagan sporo, wiem. Mimo to licze ze jakos da sie toto zrobic. Czy do tego styknie XP Pro, czy trzeba bedzie Server 2003 (moze jakis trial sie uda zmajstrowac), moze Novell (pamietam, ze w Technikum mielismy jakis dyski sieciowe dzieki temu systemowi) czy tylko Linuks? Czy wogole windows potrafi obsluzyc cos innego niz SMB?

Licze na doswiadczonych w adminowaniu sieciami :)

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Post autor: currahee »

Novell NetWare będzie do tego idealny. Nawet 3.11 wystarczy, a już na pewno 4.11. Tylko nie wiem jak to w kosztach wychodzi.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1011
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Piotrek »

Powiedzmy ze koszta nie maja znaczenia ;) Te wersje jesli dobrze pamietam pojawialy sie z czasopismami (PC World czy jakos tak). Rzecz w tym, ze to jest w miare nowy sprzet (AM2 na nV630a, dysk 500GB SATA) i nie wiem czy te staruszki na tym wogole beda smigac... Ponadto jak z latwoscia obslugi tego? Co po stronie klienta?

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Post autor: currahee »

W pracy mam NetWare postawione na P4 + 868. A klient jest dostępny na każdy system (98-XP, linux) nie wiem tylko czy już jest na Vistę. Co do obsługi to postawienie i zarządzanie serwerem może być na pierwszy raz ;) trudne. Obsługa klienta bardzo prosta i wygodna.
Tako rzecze currahee.

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Post autor: Stasheck »

Normalnie powiedziałbym linuks - ze względu na łatwość zabezpieczenia tego wszystkiego - ale Samba jest dla mnie programem, który za każdym razem działa inaczej (chociaż pewnie ma to też związek z klientem na Windows XP ;-) ). W końcu pewnie zadziała, ale możesz się sporo narobić.
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1011
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Piotrek »

Nikt wiecej nie potrafi doradzic? :(

Alyjen
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-14, 08:31
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Alyjen »

2k3 R2
lekki overkill ;) ale z tego jest rewelacyjny file server i prosty w obsłudze, poziom zabezpieczeń zależy tylko od Twojej wiedzy
Abit AB9-Pro|E4300@2.4GHz|2x1GB Geil Ultra 800MHz CL4|7900GS||Audigy 2|Maxtor 300GB SATAII|Antec SLK3000B|BeQuiet 450|
Gigabyte P35-DS3R|E8500|4x1GB PDP Patriot LLK 800MHz CL4|8800GT|Creative X-Fi|Samsung F1 640GB|Seagate Baracuda 7200.12 1TB|Silverstone LC17B-C|Tagan-U15 480W|

ODPOWIEDZ