Atomowy serwer plików

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Nevermore
Posty: 670
Rejestracja: 2007-02-27, 23:07
Gadu-Gadu: 2496099

Atomowy serwer plików

Post autor: Nevermore »

Piszę nieco zdziwiony recenzją płyty mini-ITX z Atomem w TK: panowie z Redakcji, nie wspominając o tamtejszym forum, testowali ją i porównywali w trochę dziwnych kategoriach, do których raczej nie była przewidywana. Trochę przypomina mi to narzekanie osoby testującej miejskie autko, że brakuje mu mocy na autostradzie.
Kupiłem tą płytę w jednym celu: postawienia serwera plików z szyfrowaniem. Rozwiązanie z Atomem ma kilka ważnych zalet:
- cenę (płyta kosztowała mnie 155 zł w KDO, kości DDR2 są tanie, dyski SATA są tanie, a całość pociągnie najsłabszy zasilacz),
- możliwość dokładania dysków (owszem, tylko 2xSATA i 1 kanał IDE, ale to na dłuższy czas wystarczy, a poza tym jest jeszcze PCI, w które można włożyć dodatkowy kontroler SATA),
- i945, na który na TK narzekają, jest bardzo stabilny i wcale nie taki ciepły jak się go przedstawia,
- i przede wszystkim (w stosunku do gotowych rozwiązań) możliwość szyfrowania danych w locie metodą jaką sobie zażyczę.
Rozważałem złożenie takiego serwera na czymś używanym (Pentium III), ale:
- starocie nie obsługują dysków SATA (potrzebny kontroler, więc dopłata),
- starocie bardziej się grzeją,
- starocie nie mają gwarancji,
Atom z postawionym Debianem (4.0r4) spokojnie sobie ze wszystkim radzi: ma serwery ssh, ftp i nfs, a szyfrowanie AES256 przez loop/aes nie wprowadziło żadnego zauważalnego spowolnienia transferów i to zarówno przy odczycie, jak i zapisie.
Jedyne co mnie teraz czeka, to zbudowanie jakieś dedykowanej obudowy z odpowiednim (stabilnym i cichym) zasilaczem oraz sensownie zaprojektowanym chłodzeniem dysków i chipsetu, bo to co jest oryginalnie zamontowane raczej słychać, ale jest na tyle słabe, że każdy większy wiatrak na wolnych obrotach poradzi sobie lepiej.
Podsumowując: jeżeli ktoś myśli nad domowym serwerem plików z kilkoma dodatkami (jak szyfrowanie), to płytka mini-ITX z Atomem doskonale się do tego nadaje.
Asus N750JV + Asus U24E

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: Simplex »

Egielda lezy - moglbys napisac cos wiecej? Czy to jest ta plyta z "wlutowanym" prockiem? ;) Mysle nad jakims energooszczednym seedboksie i mozliwe ze by sie ten atom nadał.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Makonde
Posty: 590
Rejestracja: 2007-02-27, 17:25

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: Makonde »

Egiełda nie lezy

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: Simplex »

U mnie w pracy jest timeout, przez zdalny pulpit z domu dziala - jak krew z nosa ;) A wlasciwie nie dziala bo od 5 minut wczytuje mi strone, widze tylko polowe gornego logo egieldy.

EDIT: nadal to samo, jesli nie moge z dwoch kompletnie roznych kompow/lacz dostac sie na strone, to zakladam ze problem jest po stronie strony, nie mojej.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Nevermore
Posty: 670
Rejestracja: 2007-02-27, 23:07
Gadu-Gadu: 2496099

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: Nevermore »

Tak, to jest ta płyta z wlutowanym procesorem: http://kdo.pl/product_info.php/cPath/20 ... s_id/32347 i wbrew temu co piszą na forum TK, nie było żadnego problemu z dostępnością (we wtorek zamówiona, a czwartek odebrana).
Nie wiem, jak to się sprawuje pod Windowsem. U mnie pracuje pod linuksem w trybie tekstowym (bez monitora i klawiatury - łączę się tylko przez ssh) i pracuje błyskawicznie. W BIOS-ie wyłączyłem wszystkie niepotrzebne urządzenia (dźwiękówkę i część portów). Na moment, na początku, puściłem live-CD Mandrivy 2008 Spring i pod Gnomem spokojnie działał Compiz, ale przyznam, że nie bawiłem się tym dłużej niż 5 minut. Dla zabawy puściłem linuksowe super-pi na Atomie (1,6 GHz) i na kostce z Pentium D 830 ("2x" 3 GHz): różnica była prawie trzykrotna na niekorzyść Atoma (30 s vs 87 s). Ale jakoś tego nie widać gdy Atom pracuje jako prosty serwer, nawet szyfrując dane "w locie".
Linuksowy htop, w przeciwieństwie do windowsa, poprawnie pokazuje obciążenie obydwu logicznych rdzeni (chodzi o sytuację ze 100% obciążeniem procesora, które w windowsie widać jako 50% na każdym rdzeniu).
Asus N750JV + Asus U24E

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: Simplex »

Fajne toto, tylko w moim przypadku problemem bylaby obudowa bo sam nic nie sklece. Wiesz moze czy sa specjalne obudowy do plyt mini-ITX, czy może mozna uzyc obudowy microATX?
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Nevermore
Posty: 670
Rejestracja: 2007-02-27, 23:07
Gadu-Gadu: 2496099

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: Nevermore »

Płyty mini-ITX wchodzą do każdej obudowy (mini-ITX, micro-ATX, ATX) i działają z każdym zasilaczem ATX (zasilacz musi mieć wtyczkę "P4" - to małe coś 2x2 piny). U mnie stoi chwilowo w starej obudowie ATX od Currahee z pionowo zamontowanym zasilaczem "noname" od Staszka :D
Specjalne obudowy do płyt mini-ITX są, ale dość trudno je dostać i sporo kosztują. Poza tym jeżeli to ma chodzić 24/7, to większa, lepiej wietrzona obudowa pozwoli pożyć trochę dłużej dyskom twardym.
Ostatnio zmieniony 2008-08-04, 15:02 przez Nevermore, łącznie zmieniany 1 raz.
Asus N750JV + Asus U24E

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: currahee »

Nie czytałem jeszcze tego artykułu (dlatego ciężko mi oceniać) ale Panowie z TK wcześniej już często w podobny sposób oceniali sprzęt. Porównując wszystko tak samo zupełnie nie uwzględniając zastosowania takiego sprzętu.
Artykuł chętnie przeczytam, a Atom z tą płyta wydaje mi się idealnym rozwiązaniem do małego serwera lub malutkiej stacji roboczej.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: Harry Lloyd »

Z początku bardzo mi się podobała idea Atoma, ale obecnie idzie to w zdecydowanie złym kierunku. Bardzo mi sie nie podoba że ten proc wędruje do komputerów osobistych, jak dla mnie od razu powinni się skupić na mniejszym procesie technologicznym aby można go było zastosować we wszelkich niekomputerowych sprzętach - TV, STB, konsolki przenośne, telefony. Taki procek to klucz do popularyzacji jednego standardu modelów programowych, w tym przypadku własnie x86. Dzięki temu nie było by żadnych problemów z kompatybilnością między urządzeniami, i drastycznie wzrosły by możliwości wszelkiego typu sprzętu.

Zintegrować taki procek + chipset + pamieć flash w odbiornikach telewizyjnych i już miliony ludzi dostają możliwość korzystania z internetu czy oglądania filmów DVD/MPEG-4 bez dodatkowego sprzętu typu komputer czy odtwarzacz DVD.
Ogólnie to daleka przyszłość, ale mam nadzieję że właśnie w tym kierunku pójdzie rozwój tego procesora, bo koncepcja dwurdzeniowego Atoma to dla mnie lol jakich ostatnio coraz wiecej.
podpis

Awatar użytkownika
Nevermore
Posty: 670
Rejestracja: 2007-02-27, 23:07
Gadu-Gadu: 2496099

Re: Atomowy serwer plików

Post autor: Nevermore »

Piszą, że pracują nad dedykowanym chipsetem dla Atoma.
Nie wiem jak rozumiesz "pójście do komputerów osobistych". Jeżeli tak, jak testy na TK, to zgadzam się z Tobą - to zła droga (testy w grach to już był absurd). Od tego są Celerony i E2x00, albo Semprony od AMD. Atom ma być bardzo prosty, tani i zgodny z x86. Jako taki nadaje się jednak do wielu domowych zastosowań: takich jak moje (gdzie jest nawet "za dobry"), czy takich o jakich piszesz. No i do bankomatów ;)
Płyta z którą go sprzedają ma też swoje plusy dla ludzi bawiących się w sterowanie (roboty i inna automatyka), bo ma oprócz USB po jednym LPT i COM. Ci, którzy dotychczas używali drogich (a przy tym bardzo słabych i wcale nie bardziej energooszczędnych niż ten zestaw) Via Epia mogą się teraz przerzucić na Atomy.
Asus N750JV + Asus U24E

ODPOWIEDZ