NetBIOS i Tomato na WRT54-GL

Moderator: Moheratorzy

fridek
Posty: 216
Rejestracja: 2007-02-27, 19:48
Gadu-Gadu: 1360541
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

NetBIOS i Tomato na WRT54-GL

Post autor: fridek »

Mam w firmie taką sieć:

[ wielki serwer z routerem i mnóstwem portów na switchach ] -> [ gniazdka w ścianach ] -> [ router Linksysa wpięty w pomieszczeniu z tylko jednym gniazdkiem ] -> [ więcej komputerów na routerze ]

Problem pojawił się w momencie, kiedy w rzeczonym pokoju zechcieli udostępniać pliki i drukarki na zewnątrz. Nawet Tomato nie forwarduje pakietów NetBIOSowych i w związku z tym nie można wyjść poza router w grupie roboczej. Moje pytanie zatem to:
czy można włączyć na tym sprzęcie forwarding taki jak mi potrzebny?
jeśli nie, to czy można przełączyć cały router w tryb switcha, żeby serwerem dhcp był główny serwer w firmie?
Prawdopodobnie kupiłbym po prostu switcha zamiast routera, ale potrzebowaliśmy wifi no i teraz mam.

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Re: NetBIOS i Tomato na WRT54-GL

Post autor: Stasheck »

1. Forwarding NetBIOSa o ile wiem po prostu nie istnieje, ale właściwe pytanie brzmi: dlaczego oni tam jeszcze IPXa używają? Może przestaw ich na NetBIOS po IP? Wtedy żaden szczególny FW Ci nie będzie potrzebny.

2. Ruter w tryb switcha - nie wiem. Ten ruter jest wieloportowy, prawda? Więc pewnie grupa portów razem działa jako switch - wystarczy, że wepniesz uplink w jeden z tych portów (razem z portami userów).

3. Ostatnie pytanie: czy ten ruter robi tylko ruting, czy też NAT?
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

fridek
Posty: 216
Rejestracja: 2007-02-27, 19:48
Gadu-Gadu: 1360541
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: NetBIOS i Tomato na WRT54-GL

Post autor: fridek »

Wyłączyłem gdzieś DHCP i WAN, zamienił się w switcha i serwer nadrzędny przydziela teraz IP, wszystko działa - nawet po wifi.
Wszystkie routery to tak naprawdę oszukane, jednoportowe routery ze switchem i AP ;)
Jedyny minus, to że sprzęcik nie ma teraz własnego IP i nie moge się do niego zalogować. Nie jest mi to jakoś krytycznie potrzebne, najwyżej sie zresetuje do fabrycznych.

ODPOWIEDZ