Sieć LAN & WiFi

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
R4iN
Posty: 46
Rejestracja: 2007-08-12, 15:04
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Sieć LAN & WiFi

Post autor: R4iN »

Witam,

Potrzebuje porady odnosnie stworzenia sieci LAN & WiFi. Do dyspozycji mam 2x Linksys WRT54GL, a sprawa przedstawia sie nastepujaco:
• internet jest 'dzielony' routerem z modemem - Netgear RP614v4 (IP: 192.168.1.1)
• w Pomieszczenie_2 jest gniazdko w krotym jest sygnal z routera z Pomieszczenie_1 - potrzbeuje rodzielic na 2 kompy (podloczenie kablem) i sygnal bezprzedowodo "przekazac" do Pomieszczenie_3
• w Pomieszczenie_3 znajduja sie dwa kompy (podloczenie kablem)
• czasem beda wykorzystywane dwa laptopy (bezprzewodowo)

Ilustracja wyglada mniej więcej tak:
Obrazek
Co sądzicie o tym pomysle i czy jest wykonywalny?
.ılı.ılı.
---------- ---------- ----------
"Świat nie działa tak, jak stanowi prawo napisane na papierze. Rządzą nim ludzie."
---------- ---------- ----------

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Sieć LAN & WiFi

Post autor: Umara »

Pomysł niby dobry, ale nie wiem czy te linksysy mają cos takiego jak wykrywanie ssid innych urządzeń w sensie uplinka poprzez wifi, a podejrzewam, że takiego ficzerka nie posiadają.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Sieć LAN & WiFi

Post autor: Simplex »

A nie mozna w PC3 zainstalowac karty wifi przez ktora bedzie sie laczyl z linksysem w pomieszczeniu_2?
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Sieć LAN & WiFi

Post autor: Umara »

Simplex pisze:A nie mozna w PC3 zainstalowac karty wifi przez ktora bedzie sie laczyl z linksysem w pomieszczeniu_2?
Heh, o tym nie pomyślałem :) Ja uważam, że można, bo te linksysy na stówe ze sobą po wifi nie współpracują. Trzeba by było od jednego do drugiego pociągnąć kabelek i dopiero wtedy będzie banglać.

Awatar użytkownika
R4iN
Posty: 46
Rejestracja: 2007-08-12, 15:04
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Sieć LAN & WiFi

Post autor: R4iN »

Umara pisze:Pomysł niby dobry, ale nie wiem czy te linksysy mają cos takiego jak wykrywanie ssid innych urządzeń w sensie uplinka poprzez wifi, a podejrzewam, że takiego ficzerka nie posiadają.
Hmm... a po co wykrywanie SSID? Jakby nie można wpisać takiego samego w obydwóch ;>
Simplex pisze:A nie mozna w PC3 zainstalowac karty wifi przez ktora bedzie sie laczyl z linksysem w pomieszczeniu_2?
Tak można ale owy sposób nie przyniesie oczekiwanego efektu - w pomieszczeniu_3 występują dosyć pokaźne zakłócenia (radiotelefon) przy kompie (+ koszty 2 karty WiFi).
Umara pisze:
Simplex pisze:A nie mozna w PC3 zainstalowac karty wifi przez ktora bedzie sie laczyl z linksysem w pomieszczeniu_2?
Heh, o tym nie pomyślałem :) Ja uważam, że można, bo te linksysy na stówe ze sobą po wifi nie współpracują. Trzeba by było od jednego do drugiego pociągnąć kabelek i dopiero wtedy będzie banglać.
Mówisz, że na stówę ze sobą na poziomie WiFi nie współpracują? a o co się założysz? ;> :mrgreen: Poszperałem, pogooglowałem i jutro będę testował :twisted:


BTW: Znacie jakiś programik do rysowania schematów sieci (ale coś innego niż Network Notepad)?
.ılı.ılı.
---------- ---------- ----------
"Świat nie działa tak, jak stanowi prawo napisane na papierze. Rządzą nim ludzie."
---------- ---------- ----------

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Sieć LAN & WiFi

Post autor: Umara »

to jak poszperałeś i pogooglałeś to daj znać co osiągnąłeś i w jaki sposób :)

Poza tym ja jestem przeciwny takim rozwiązaniom, co kabelek do switcha czy apeka, to kabelek.

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: Sieć LAN & WiFi

Post autor: DrZin »

Z ciekawości rzuciłem okiem co WRT54GL oferuje poza funkcją access pointa i jest coś takiego jak: Access Point + WDS, Wireless Client, Wireless Ethernet Bridge i sam WDS. Co tym dokładnie można osiągnąć nie wiem ale wygląda to na tyle przekonywająco, że bym się nie zakładał, że nie da rady :).

PS Opcje dostępne oczywiście na alternatywnym sofcie - w tym przypadku Tomato.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
R4iN
Posty: 46
Rejestracja: 2007-08-12, 15:04
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Sieć LAN & WiFi

Post autor: R4iN »

@Umara
Ja się z Tobą całkowicie zgadzam. Kabelka "nic" nie zastąpi :) jednak są przypadki kiedy nie mamy wyjścia...


Podstawowy firmware przez producenta faktycznie jest ubogi i nie daje zbyt dużego pola do popisu. Na szczecie znaleźli się zapaleńcy i napisali alternatywny soft - np. Tomato bądź DD-WRT o którym to będzie mowa. Właśnie dzięki temu drugiemu udało mi się skonfigurować dwa routery WRT54GL tak aby współpracowały ze sobą.

Obrazek
Router_1 (po lewej) - soft: standardowy; tyb pracy: AP, IP: 192.168.2.1
Router_2 (po prawej) - soft: DD-WRT; tryb pracy: Client Bridge, IP: 192.168.2.2
To tak w małym streszczeniu, gdyby ktoś chciał wiedzieć coś więcej to pisać :)

dla ciekawskich:
DD-WRT Wirtualny Panel
.ılı.ılı.
---------- ---------- ----------
"Świat nie działa tak, jak stanowi prawo napisane na papierze. Rządzą nim ludzie."
---------- ---------- ----------

ODPOWIEDZ