Wi-Fi w domu

Moderator: Moheratorzy

sycha
Posty: 16
Rejestracja: 2007-06-02, 18:37
Gadu-Gadu: 1038001

Wi-Fi w domu

Post autor: sycha »

Witam,
Na początku zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o sieć i pochodne, a mój największy sukces to uruchomienie modemu ADSL D-Linka z neostradą ;)
Pojawił się teraz taki kłopot. Od kilku dni mam w domu laptopa, który również "chce" mieć połączenie z netem ;) W związku z tym potrzebowałbym rady jak to wszystko okiełznać.
Widziałbym to tak, że router z modemem adsl dzieli połączenie (tak że cześć idzie do laptopa, częśc do kompa stacjonarnego [nie połówki jeśli ma to znaczenie] i w momencie, w którym jeden z komputerów nie korzysta z połączenia, drugi ma do jego części swobodny dostęp).
Chciałbym również, aby komputery miały swobodę przekazywania danych między sobą - więc nie tylko sam podział łącza. Jest to możliwe?

Proszę o rady, rozwinięcie moich problemów i ew. sugestie dotyczące sprzętu, w którego stronę powinienem się skierować ;)
Pozdrawiam

Ps.. w moim domu są bardzo grube ściany, a pomiędzy pokojem, w którym docelowo miałby znajdować się router, a tym w którym przeważnie znajduje się laptop jest kupa żelastwa (komórki np. nie mają tam zasięgu) - czy to wielkie utrudnienie?

fridek
Posty: 216
Rejestracja: 2007-02-27, 19:48
Gadu-Gadu: 1360541
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: fridek »

Jeżeli w pokoju w którym chcesz mieć wifi nawet komórki są tłumione, możesz mieć spory problem. Nie wiem na ile można porównywać te urządzenia, komórka ma ok. 250mW mocy, urządzenia wifi max 100mW. Z drugiej strony anteny są inne, musisz zaczekać na wypowiedź kogoś bardziej obeznanego z tematem albo sprawdzić na pożyczonym sprzęcie ;)

Ze swojej strony mogę polecić kupno routera wifi niezależnie od modemu ADSL i połączenie ich w bridge. Rozwiązanie o tyle dobre, że zrezygnujesz kiedyś z ADSL ale nie będziesz musiał zmieniać sprzętu.
U siebie w domu korzystam z Linksysa WRT54-GL z wgranym firmware Tomato. Sprzęt ze średniej półki, ale jestem naprawdę zadowolony. Nawet QoS działa jakoś sensownie.
Do tego mam zasięg trzy piętra niżej, przy zbrojonych ścianach i podłogach.
Od razu mówię, że Twoje wymagania spełnia prawie każdy sprzęt, tzn udostępanianie danych między komputerami i przydzielanie 100% pasma dla jednego z nich potrafi każdy. Problemy pojawiają się właśnie kiedy chcesz dzielić po równo pasmo między dwa i więcej kompów. A jeśli chcesz dzielić nierówno albo stosować jakieś filtry to już bez wspomnianego QoS ani rusz.

PS. Zasięg wifi dla laptopa na pewno zwiększy użycie zewnętrznej karty na PCIMCIA. Nie wiem jak to możliwe, skoro antena w laptopie to zazwyczaj wielka pętla dookoła LCD, ale ma mniejszy zasięg niż wypierdek wystający z karty zewnętrznej.

L for Lucy
Posty: 1235
Rejestracja: 2007-02-27, 16:17
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tutejszy

Post autor: L for Lucy »

Najlepiej byloby pozyczyc od kogos router wi-fi i sprawdzic eksperymentalnie. Ale wi-fi dziala na wyzszych czestotliwosciach niz siec komorkowa, wiec jesli komorki nie maja zasiegu to wi fi pewnie tez nie bedzie miec. Ostatecznie mozesz zainwestowac w dwa access pointy i ten dziwny pokoj obslugiwac osobna podsiecia - ale to duza inwestycja (dwa routery wi-fi i jeden zwykly ktory je polaczy).
Wypełnia mnie aksjologiczna pustka.

fridek
Posty: 216
Rejestracja: 2007-02-27, 19:48
Gadu-Gadu: 1360541
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: fridek »

L for Lucy pisze:(dwa routery wi-fi i jeden zwykly ktory je polaczy).
Tak na marginesie, po co jeden łączący?
Wystarczy:

[modem ADSL] -- [ router ] -- (kabelek) -- [ router 2 ]

Większość routerów ma wifi + kilka portów LAN

Falcon
Posty: 85
Rejestracja: 2007-03-01, 20:28
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Falcon »

OT:

Nie potrafie sobie wyborazic pokoju, ktory zaglusza sygnal gsm :P Kurde, niemal jak w ambasadzie, albo schronie nuklearnym ;)
I'm a Mac

nitz
Posty: 183
Rejestracja: 2007-03-01, 19:02
Gadu-Gadu: 0

Post autor: nitz »

No ale ten pokój ma chyba jakieś drzwi ;)
A accesspointa chyba na dach nie wyeksportujesz.

L for Lucy
Posty: 1235
Rejestracja: 2007-02-27, 16:17
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tutejszy

Post autor: L for Lucy »

fridek pisze:
L for Lucy pisze:(dwa routery wi-fi i jeden zwykly ktory je polaczy).
Tak na marginesie, po co jeden łączący?
Cos mi sie rozmnozyly ;) Wystarca dwa o ile jeden bedzie mial tez zwykle porty LAN(co jest raczej standardem).
Wypełnia mnie aksjologiczna pustka.

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

fridek ma rację - Linksys WRT54G(L) z firmware Tomato (ważne, musi być odpowiednia wersja z bodajże 16MB pamięci flash) będzie stosunkowo tanim i jednocześnie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Do tego routera jakaś bramka VoIP (np. SPA1001 lub jakiś Grandstream) i świat rozmów za (prawie) darmo stoi otworem ;)
Ostatnio zmieniony 2007-06-09, 14:16 przez kombo, łącznie zmieniany 1 raz.
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

sycha
Posty: 16
Rejestracja: 2007-06-02, 18:37
Gadu-Gadu: 1038001

Post autor: sycha »

Dobra.. to przez noc wytłumacze sobie z wikipedią wszystkie trudne pojęcia i przeczytam wszystko jeszcze raz ;)
Pomieszczenie to jest w połowie piwnicią - tzn. częściowo znajduje się pod ziemią i może właśnie dlatego komórki mają problem. Tak czy inaczej postaram się zorganizować od kogoś sprzęt i zobaczę jak to zadziała ;) Póki co i tak musze unowocześnić swojego kompa więc nie jest to sprawa "na już" ;)

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Post autor: DrZin »

kombo pisze:fridek ma rację - Linksys WRT54G(L) z firmware Tomato (ważne, musi być odpowiednia wersja z bodajże 16MB pamięci flash) będzie stosunkowo tanim i jednocześnie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Co do Linksysa, to chodzi nie tylko o ilość ramu ale i chipset. Wersje modelu "G" od 5 wzwyż są niekompatybilne z oprogramowanie alternatywnym. Zresztą, coby nie być gołosłownym - LINK

Z tego powodu warto postawić na model "GL", dostępny jak dotąd w dwóch wersjach (1.0 i 1.1), który można bezproblemowo sflashować dowolną alternatywą.

A żeby nam się sycha nie przeraził, że go tyle roboty czeka, to niech kupi na razie router, co do ewentualnego flashowania to służę radą ;).
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

to bedzie chyba najlepsza propozycja (dostosowana do poziomu cenowego tego forum :D)
http://allegro.pl/item201680088_linksys_wrt54gl_gwar_poznan_fv_sklep_jak_nowy_.html
Czyli za 170zł + wysyłka można mieć router o mozliwości sprzętu droższego kilka-kilkanaście razy.
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

ODPOWIEDZ