problem z TV LCD

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

problem z TV LCD

Post autor: Harry Lloyd »

Jakiś dość długi czas temu pojawił się problem w moim Samsungu LE26A450. Blisko lewego górnego rogu pojawiła się dziwna plamka w kształcie trójkąta (wierzchołek skierowany w lewa stronę). Była dość rzadko widoczna, ale czasami tak.

Po jakimś czasie pojawił się kolejny problem, w postaci idealnie pionowej linii z lewej strony ekranu. Odpalając jakieś statyczne plansze jednokolorowe np. w programie Dead Pixel Buddy absolutnie jej nie widać, natomiast w grach czy filmach już tak, zwłaszcza w ruchomych scenach, i często bardzo wyraźnie. Zmienia ona kolor wraz ze zmianą tła.

Sprawdziłem z ciekawości na TV w drugim pokoju (praktycznie ten sam model), i tam jest masakrycznie gruba "linia", której lewy bok nie jest linią prostą tylko wężykiem.

Ktoś ma jakiekolwiek pojęcie co to może być?

Gwary niestety już nie ma.

mój - Obrazek Obrazek

drugi - Obrazek
podpis

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: problem z TV LCD

Post autor: currahee »

W przypadku TV CRT takie "przebarwienia" mogły wystąpić w skutek zbierani się ładunków elektrostatycznych pomagało całkowite odłączenie zasilania na parę godzin (np. noc). W przypadku LCD pewnie inaczej to wygląda ale nie zawadzi sprawdzić. Zresztą ta metoda działa na mój monitor-TV w którym co jakiś czas przestaje działać pilot, wyjmuję wtyczkę i rano wszystko działa :P (mam gwarancję ale jestem zbyt leniwy aby wysyłać sprzęt do Łodzi, póki metoda z wtyczką działa nie chce mi się wysyłać ;)).
Tako rzecze currahee.

L for Lucy
Posty: 1235
Rejestracja: 2007-02-27, 16:17
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Tutejszy

Re: problem z TV LCD

Post autor: L for Lucy »

W przypadku LCD działa raczej ustawienie białej kartki na ekranie (można sobie taki plik w paincie zrobic) i zostawienie na cała noc (tylko podświetlenie trzeba skrecic na minimum, żeby sie niepotrzebnie nie zuzywało). Na różne wypalone na ekranie znaczki czasem pomaga.
Wypełnia mnie aksjologiczna pustka.

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: problem z TV LCD

Post autor: Harry Lloyd »

Te sugestie nie pomogły, ale faktycznie wygląda to na problem wypalenia się duchów, oglądam dośc sporo rzeczy w 4:3, i dokładnie tak to wygląda jak tu - http://www.prad.de/en/tv/specials/memor ... cd-tv.html

Na odpowiednim tle widać że to nie jest tylko ta cienka linia, tylko cały ten pasek "4:3" po lewej i po prawej jest troche ciemniejszy, a przy krawędzi bardziej.

Na tej stronie polecili puścić szum z nieustawonego kanału TV, przetestuje. Mam nadzieje że jakoś da sie to wyeliminować.
podpis

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: problem z TV LCD

Post autor: Simplex »

Wow, myslalem ze takie rzeczy tylko na plaźmie.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
amokkk
Posty: 340
Rejestracja: 2008-02-14, 01:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: /krk/nh

Re: problem z TV LCD

Post autor: amokkk »

Ta ciemna smuga to może też być wadliwa matryca marki Chunghwa.
Na elektrodzie jest sporo na ten temat.
Odpal np. Eizo Monitor Test i zobacz czy smuga występuje na jasnym tle.

mainframe: i5-3550s / Gigabyte GA-H77N-WIFI / 16GB Crucial / EVGA GTX960
Silverstone Sugo SG13 / Corsair HX520 / SSD Samsung 830 / HD103SJ / Acer V223W
NAS: Pentium G3420 / Asus P9D-I / 16GB Goodram ECC / 3x 3TB WD RED RAIDZ1
Sandisk Cruzer Fit 16GB / Coolermaster Elite 120 / Seasonic SS-380GB

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: problem z TV LCD

Post autor: Harry Lloyd »

Jak już pisałem, na większości jednokolorowych planszy nic nie widać - biała, żółta, czerwona, zielona, niebieska. Najbardziej widać na szarej.

Zaczeło sie to pojawiać po jakimś 1.5 roku użytkowania, najpierw zauważyłem ten jakby trójkącik blisko rogu, potem cieniutką pionową linię, która po trochu staje sie coraz grubsza.

Natomiast całe paski "4:3" sa leciutko przyciemnione, widać przede wszystkim na szarym tle.
podpis

ODPOWIEDZ