Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: currahee »

Obawiam się, że coś złego dzieje się z moim dyskiem. Zaczęło się od tego, że z dużym opóźnieniem (jakby lagiem) uruchamiały się programy, np. klikam na ikonę FF pojawia się kursor oczekiwania i dalej nic, klikam więc jeszcze raz nic, i nagle uruchamiają się trzy okna. Następnie podczas pobierania plików pojawiły się błędy "przekroczony czas oczekiwania semafora" a także całkowite zawieszenie kompa (zostawał tylko hard reset). Zacząłem więc podejrzewać, że coś jest nie tak z którymś z moich dysków. Pierwsze co chciałem sprawdzić to S.M.A.R.T - HD Tune w przypadku OCZ nie podaje żadnych danych (WD natomiast podaje wszystko i raczej wygląda, że jest ok), natomiast DiskCheckup pokazał coś takiego:
Obrazek
Mnie się to za bardzo nie podoba czy może to być zwiastun, że dysk zaczyna się sypać?
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: DrZin »

Zrobienie backupu na pewno nie zaszkodzi. Potem ściągnij OCZ Toolbox i nim zczytaj wartości SMART (http://www.ocztechnology.com/ssd_tools/ ... Agility_2/). Z tego co widzę, to ten DiskCheckup nie bardzo ma pojęcie, co wyświetla. Możesz podrzucić screena, to porównam ze swoim Vertexem. Warto też rzucić okiem na systemowy "Podgląd zdarzeń". Może pojawiło się tam coś nowego w kolorze żółtym lub czerwonym.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: currahee »

Masz rację ten Disk Checkup jakiś dziwny, OCZ Toolbox podaje zupełnie inne dane ze S.M.A.R.T'a:
Obrazek
To już nie wygląda tak niepokojąco. Niemniej w "Podglądzie zdarzeń" mam masę błędów "Urządzenie \Device\Ide\iaStor0 nie odpowiedziało w ramach ustalonego limitu czasu" jest ich 796 i wszystkie są z dzisiaj (wcześnie zresztą z kompem nie miałem problemów). Dalej też występuje wspomniany wcześniej lag i od czasu do czasu pełny zwis.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: Simplex »

Backupuj dane i oddawaj na gwarancje. Jak widac informacje o tym ze awaryjnosc dyskow ssd jest o rzedy wielkosci wieksza niż talerzowych nie są przesadzone.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1011
Rejestracja: 2007-02-27, 09:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: Piotrek »

Padają, oj padają. Mi ostatnio właśnie Vertex 2 120GB odmówił posłuszeństwa. Po pracy normalnie się zahibernował, po uruchomieniu już nie wykrywał dysku. Padł na amen.

Jedyny plus to wymienili mi go na Adata 510 (2x szybszy). W sumie nie straciłem też nic super ważnego a zacząłem dużo więcej rzeczy backupować (dropbox / evernote), więc już kolejnego padu się nie obawiam.

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: DrZin »

Hola, hola Drodzy Państwo. Tak od razu z bazooką na komara?? :) Screen podrzucony przez curahee jest zupełnie w porządku. Poniżej dla porównania zrzut z mojego, w porównaniu z powyższym już dosyć sfatygowanego OCZa:

Obrazek

@curahee - czy cokolwiek zmieniło się w konfiguracji kompa od momentu, kiedy problem zaczął się pojawiać? Nie dopiąłeś czegoś nowego (innego dysku, itp.)? Miałem kiedyś ten sam błąd o którym piszesz i problemem okazał się dodatkowy dysk Hitachi, który z nieznanych powodów za nic nie chciał polubić się z resztą sprzętu. Efekt - podczas transferu danych ciągłe postoje i błędy w logach. Po odpięciu wszystko wróciło do normy. Szczęśliwie "winowajcy" potrzebowałem jedynie przez krótką chwilę, więc sprawa sama się rozwiązała.
Myślę, że nie zaszkodzi też zrobić test i odpiąć na chwilę WDka. Potem posprawdzałbym kable, przepiął OCZ do innego portu, wrzucił nowy firmware (wcześniej oczywiście backup). W ostateczności zaktualizować driver kontrolera (Rapid Storage Manager, INF), ew. postawić OS od nowa.
Jeśli to niczego nie zmieni, można zastanawiać się nad reklamacją.

Fakt, że dysk może się posypać z dnia na dzień nie jest żadną nowością i dotyczy zarówno tych z talerzem jak i tych z kostką. W tym przypadku warto natomiast jeszcze choć odrobinę podrążyć.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: currahee »

Oczywiście reklamacja to ostateczność i na pewno chcę się dobrze upewnić w czym rzecz. Sprzętu nie zmieniałem ostatnio poza grafą ale to było miesiąc temu i do wczoraj nic się złego nie działo. Prędzej możliwe są jakieś problemy z softem. Na razie odpiąłem OCZ a system uruchomiłem z rezerwowego Samsunga F3 i wszystko działało dobrze, teraz jeszcze raz sprawdzę OCZ i tak jak piszesz jakby były problemy zaktualizuje firmware oraz przeinstaluję system. Jak to nie pomoże to zostanie wymiana. Jest weekend mam czas na zabawę ;).
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: currahee »

Simplex pisze:Backupuj dane i oddawaj na gwarancje. Jak widac informacje o tym ze awaryjnosc dyskow ssd jest o rzedy wielkosci wieksza niż talerzowych nie są przesadzone.
W tym przypadku okazało się jednak, że przyczyną problemów był jednak dysk talerzowy. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że to na WD EARS pojawiły się bady, także ten dysk poleci na gw. OCZ jest, ok zmylił mnie tylko pierwszy odczyt S.M.A.R.T z Disk Checkup.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: Simplex »

Pozostaje sie tylko cieszyc. Ja mam SSD corsaira i jak na razie (odpukać!) nie było z nim problemów.
Czasami miałem BSODy po ktorych dysk nie był widoczny w biosie i konieczne bylo wylaczenie zasilacza i zeby dysk zostal wykryty, ale okazalo sie ze winna byla wadliwa przejsciowka molex->sata.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: currahee »

Szczerze to chyba bym wolał aby padł ssd bo tam mam tylko system i parę gier a wszystkie "zasoby" były na wd. Nie wszystko udało się skopiować a sprawdzenie takiego dysku 1Tb trwało wieczność, wolę nawet nie myśleć ile trwałoby sprawdzanie np. dysku 3Tb ;).
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: DrZin »

currahee pisze:W tym przypadku okazało się jednak, że przyczyną problemów był jednak dysk talerzowy (...)
Czyli jednak zgodnie z podejrzeniem.
currahee pisze:Szczerze to chyba bym wolał aby padł ssd bo tam mam tylko system i parę gier a wszystkie "zasoby" były na wd.
Dobrze, że chociaż jeden nośnik się ostał. Z drugiej strony przy tak śmiesznych cenach dysków, brak backupu to grzech zahaczający niemal o "główny". Mnie się akurat majstruje RAID 10, bo znudziło mi się synchronizowanie zawartości dysków.
currahee pisze:(...) sprawdzenie takiego dysku 1Tb trwało wieczność, wolę nawet nie myśleć ile trwałoby sprawdzanie np. dysku 3Tb ;).
Trzeba przywyknąć. Znajomy stawiał ostatnio RAIDa 5 na trzech dyskach 3TB. Inicjalizacja trwała "jedyne" 4 dni (doby).
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Awatar użytkownika
currahee
Posty: 1621
Rejestracja: 2007-02-27, 19:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ruczaj

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: currahee »

DrZin pisze:[Z drugiej strony przy tak śmiesznych cenach dysków, brak backupu to grzech zahaczający niemal o "główny".
Nie są takie śmieszne, z ciekawości sprawdziłem ile kosztuje dziś taki dysk jaki mi padł czyli WD 1Tb Green - 449zł a ja rok temu zapłaciłem 210zł to dwa razy mniej :shock: owszem może tańsze są dyski większe ale one zaczynają się od 500zł co w cale nie jest tak tanio.
Tako rzecze currahee.

Awatar użytkownika
Simplex
Moherator
Posty: 5213
Rejestracja: 2007-02-26, 19:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: Simplex »

WTF? Kiedy i czemu te dyski tak podrożały? Jak dobrze pamietam to kupowałem 2TB za ok 250-300zł max.
Pzdr,
Simplex

ASUS P8Z68 DELUXE | Core i7-2700K@4,6 GHz | 2x4GB GoodRAM 1333MHz | Gigabyte GeForce GTX 780Ti OC
Pioneer DVR-215BK | OCZ Vertex 4 | Corsair MX100 | HDD Samsung HD203UI & HD204WI | WD RED 3TB
Fractal Design Define R4 | Corsair RM750 | Thermarlight Macho HR-02 | Sound Blaster Zx | Logitech Z-5500 THX
Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Logitech Performance Mouse MX
LG 55LD650 | Galaxy Nexus 4| Kindle Voyage | PS3 Slim | X360 Slim

Awatar użytkownika
amokkk
Posty: 340
Rejestracja: 2008-02-14, 01:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: /krk/nh

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: amokkk »


mainframe: i5-3550s / Gigabyte GA-H77N-WIFI / 16GB Crucial / EVGA GTX960
Silverstone Sugo SG13 / Corsair HX520 / SSD Samsung 830 / HD103SJ / Acer V223W
NAS: Pentium G3420 / Asus P9D-I / 16GB Goodram ECC / 3x 3TB WD RED RAIDZ1
Sandisk Cruzer Fit 16GB / Coolermaster Elite 120 / Seasonic SS-380GB

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Re: Vertex2 -S.M.A.R.T czy mam się bać?

Post autor: DrZin »

currahee pisze:
DrZin pisze:[Z drugiej strony przy tak śmiesznych cenach dysków, brak backupu to grzech zahaczający niemal o "główny".
Nie są takie śmieszne, z ciekawości sprawdziłem ile kosztuje dziś taki dysk jaki mi padł czyli WD 1Tb Green - 449zł a ja rok temu zapłaciłem 210zł to dwa razy mniej :shock: owszem może tańsze są dyski większe ale one zaczynają się od 500zł co w cale nie jest tak tanio.
Teraz nie jest. Ale jeszcze kilkanaście dni temu było. Na początku miesiąca kupowałem Samsungi F4 2 TB płacąc po 60 Euro za sztukę. I to wcale nie w najtańszym sklepie. Kiepski czas... niestety.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

ODPOWIEDZ