Wymieniłem płytę główną ...

Moderator: Moheratorzy

Dżii
Posty: 210
Rejestracja: 2007-03-30, 15:10
Gadu-Gadu: 0

Wymieniłem płytę główną ...

Post autor: Dżii »

Miałem MSI KT3 i znienacka nagle system przestał się ładować. Tzn. od jakiegoś czasu pojawiał się blue screen przy starcie ale z reguły po 2-3 restartach wszystko było ok. System startował do momentu wyboru trybu awaryjnego lub ostatniej konfiguracji coś tam zaczynał wczytywać i zatrzymywało sie wszystko.
Po oględzinach płyty głównej okazało się że wiatraczek na chipsecie padł. Czy płyta jest już do wyrzucenia czy wystarczy założyć sprawny wiatraczek i będzie ok? Takie objawy to wina tego wiatraczka?

Kupiłem jako zamiennik KT4. popodpinałem i wszystko niby jest ok. ale przy starcie wyje że wentylator na procku nie jest podpięty a jest. Jakieś uszkodzenie płyty czy to gdzieś się ustawia?

Mam kartę Radeon 7500 i mimo że ustawiłem 100hz to wyświetla 50. Pamiętam że kilka razy miałem takie problemy przy przeinstalowaniu sytemu. Jakoś udawało mi się to rozwiązać ale nie pamiętam jak. Bodajże wpisywało się coś w rejestrze. Ktoś mógłby podpowiedzieć?

Alyjen
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-14, 08:31
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Alyjen »

poszukaj w biosie czegoś co ostrzega o braku wentylatora na CPU i wyłącz, te zabezpieczenia w starszych płytach szwankowały często

Awatar użytkownika
DrZin
Moherator
Posty: 711
Rejestracja: 2007-02-27, 01:37
Lokalizacja: LOL City ;-)

Post autor: DrZin »

Takie problemy zdarzały się też przy wolnoobrotowych coolerach. Rzuć przy okazji okiem czy płyta w ogóle sczytuje obroty. Swego czasu pamiętam, że coś podobnego działo mi się na Abicie KT7A, tyle, że opcja do wyłączania tego ustrojstwa pojawiła się dopiero po upgradzie biosu.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Dżii
Posty: 210
Rejestracja: 2007-03-30, 15:10
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Dżii »

Wentylatorek mam chyba jakiś standardowy dla athlona. Nie wiem czy to wina tego że jadę na starym systemie czy czegoś innego ale od czasu do czasu wszystko zawiesza się. Zauważyłem że zdarza się to kiedy coś trzeba odczytać z dysku/DVD. Np. w TotalCommanderze nacisnę napęd DVD to czasem zdarza się że się zawiesi. Może to być jakieś uszkodzenie?
Nie zwracałem na to uwagi ale teraz przy starcie widzę że pamięć pracuje z szybkością 400 mhz. Nie wiem jak to było na poprzedniej płycie. Ta szybkość ustawia się sama? Athlona musiałem ustawić ręcznie fsb 133 i mnożnik x11,5.

Z karta doszedłem do ładu, zainstalowałem sterowniki do monitor. Wcześniej instalował się monitor domyślny i coś telewizyjnego.

A co z tamtą starą płytą? Takie objawy jak opisałem to wina tego że nie było chłodzenia? Jest jakieś narzędzie diagnostyczne do płyt głównych?

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

1. sprawdź w menedżerze urządzeń czy napęd DVD ma ustawiony tryb Ultra DMA. Jeżeli ustawiony jest tryb Pio -> zmien na Ultra DMA.
2. Przejedź dysk jakimś narzedziem, np HDD Regenerator który wykryje i ew. naprawi błędy na dysku. Od czasu do czasu przytrafi mi się zwiecha systemu, wtedy zwykle najpierw wyciągam pamięci, czyszczę styki spirytem (albo podkoszulkiem :D) i wkładam ponownie, a jak to nie pomoże - używam HDD regeneratora - i zwykle coś na dysku znajduje i naprawia.
3. Sprawdzaj temperatury procka i chipsetu, czasem źle założony radiator (bez pełnego styku z rdzeniem procka/chipsetu) może być powodem nadmiernej temperatury co zwykle powoduje zwiechy albo "bluskriny".
4. obejrzyj płytę głowną pod kątem wybrzuszonych kondensatorów. Jesli widzisz że górna częśc cylindra jest wybrzuszona - to też może być powód zwiech/restartów/"bluskrinów"
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

Dżii
Posty: 210
Rejestracja: 2007-03-30, 15:10
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Dżii »

kombo pisze: 3. Sprawdzaj temperatury procka i chipsetu, czasem źle założony radiator (bez pełnego styku z rdzeniem procka/chipsetu) może być powodem nadmiernej temperatury co zwykle powoduje zwiechy albo "bluskriny".
Takie mam temperatury
Obrazek
Która jest czego? Jedna to procek a druga to chipset?

Awatar użytkownika
Harry Lloyd
Posty: 1968
Rejestracja: 2007-04-06, 22:29
Gadu-Gadu: 755330
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Harry Lloyd »

Sprawdź w PC Wizard (www.cpuid.com), bądź ewentualnie EVEREST (ale ten program radze bojkotować za komercję). Oba pokazuję która temperatura do czego.
podpis

Dżii
Posty: 210
Rejestracja: 2007-03-30, 15:10
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Dżii »

Czy temp. 49-50 st. dla dysku Maxtor 120gb to norma? Mam Samsunga 160 i na nim max. 39 a Maxtora to trudno utrzymać w ręce.

ODPOWIEDZ