partycja systemowa nie ma przypisanego systemu plików ;)

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

partycja systemowa nie ma przypisanego systemu plików ;)

Post autor: Umara »

Jak w temacie. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem. Byłem ja sobie dzisiaj u kuzynki zobaczyć co jej się stało z kompem. Odpalam i pojawia mi się piękny komunikat "Brak systemu operacyjnego".
No więc ok, wkładam płytkę z windą, uruchamiam naprawę systemu (czy jak to tam zwał), wpisuję standardowo "chkdsk /p" i zonk. Otrzymałem komunikat w stylu nie ma co sprawdzać partycja nie istnieje.
Myślę sobie "ki pieron" i odpalam płytę startową, którą sobie pod Debianem utworzyłem - nieraz uratowała życie wielu windowsom. Ale tutaj kolejny zonk. Narzędzie do partycjonowania i do naprawy dysków i sektora rozruchowego rozpoznało mi partycję systemową jako nieznaną. Ok, czasami się zdarza i udaje się z takiej partycji odzyskać 15% danych. Ale tutaj nawet tego się nie dało.
Skończyło się na ponownej instalacji windy.

Co ciekawe system parę godzin wcześniej działał, a po wyłączeniu i włączeniu kompa przestał.
Miał ktoś z was kiedykolwiek taki przypadek? Mnie coś takiego zaszkoczyło.

nitz
Posty: 183
Rejestracja: 2007-03-01, 19:02
Gadu-Gadu: 0

Post autor: nitz »

Zawsze mogłeś skopiować obraz partycji przez dd, potem nauczyć się budowy zainteresowanego systemu plików i potem wycinać sukcesywnie w notatniku. Może po 10 latach byś uratował większość danych :)

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Post autor: Stasheck »

System plików jest rozpoznawany na podstawie wpisu w tablicy partycji, tam się mogło coś pokitwasić i stąd kwas. Trzeba było zmienić ten jeden bajt i spróbować:
http://www.ata-atapi.com/hiwtab.htm
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Umara »

Stasheck pisze:System plików jest rozpoznawany na podstawie wpisu w tablicy partycji, tam się mogło coś pokitwasić i stąd kwas. Trzeba było zmienić ten jeden bajt i spróbować:
http://www.ata-atapi.com/hiwtab.htm
no widzisz, na przyszłość będę wiedział :)

ODPOWIEDZ