VOIP - czyli powiedz "papa" tele-monopoliście

Rozmowy o wszystkim i o niczym ;)

Moderator: Moheratorzy

Co sądzisz o VOIP?

nie słyszałem o VOIP, nie wiem o co chodzi i nie jestem zainteresowany tematem
0
Brak głosów
nie słyszałem o VOIP ale po tym co tu przeczytałem-chciałbym się dowiedzieć więcej
0
Brak głosów
słyszałem o VOIP, nie wiem jak z tego korzystać, ale chciałbym spróbować
7
33%
mam VOIP i korzystam przy użyciu komputera
4
19%
mam VOIP i korzystam używając bramki VOIP
1
5%
wiem co to jest VOIP ale rozmawiam tylko przez komórkę
4
19%
po co mi VOIP? Mam Skype
3
14%
po co zaśmiecasz to forum jakimś "VOIP"?
2
10%
 
Liczba głosów: 21

Awatar użytkownika
knedle
Posty: 9
Rejestracja: 2007-03-01, 19:31
Gadu-Gadu: 2063334

Post autor: knedle »

Masz jakiś switch/router/hub do osiedlówki i AP wifi pracujący jako AP client do sieci wifi? Napisz coś więcej.
Nie, mam komputer z dwoma kartami ethernetowymi i dwoma bezprzewodowymi.
Jednym ethernetem wchodzi internet i wychodzi drugim ethernetem. Jedna wifi skanuje wszystkie okoliczne sieci wifi, a druga utrzymuje z jedna z tych sieci zapasowe polaczenie z internetem (tak zeby siec byla zawsze). Dodatkowo komputer ma swoj serwer e-mail z antywirem i jakis prosty fw z honeypotem.
Kabel, ktorym wychodzi ethernet jest podpiety do jakiegos linksysa rozdzielajacego siec na kilka kompow podpietych ethernetem i pare urzadzen korzystajacych z wifi.
Moze to i troche skomplikowane, ale dziala prawidlowo.
Imho 3 bramki - bez sensu, każda z bramek musi mieć minimum 1 port FXS i 1 port FXO, wtedy cena robi się wysoka.
Widzialem na jednej uczelni takie telefony, ktore podlacza sie do ethernetu i mozna sobie miedzy nimi dzwonic, ale to byly telefony cisco, kazdy za 1000zl z okladem, a ja chcialem wydac 1000zl na bramke VoIP, wiec wpadlem na pomysl, ze takie adaptery, ktore z telefonu analogowego robia VoIP sklece sobie sam, bo scalaki nie sa takie drogie, ale jesli to nie ma wiekszego sensu, to zostawie tu siec analogowa.
Nie lepiej zapłacić 50zł i mieć do dyspozycji 2200 minut miesięcznie na stacjonarne o każdej porze dnia?
Akurat w tym przypadku nie ja place, nie ja decyduje i specjalnie mnie to nie obchodzi. Wiekszosc polaczen, ktore wykonuje to i tak VoIP.
Oczywiście są bramki które umożliwiają zestawienie rozmowy po zewn. numerze IP, ew. po numerze IP przyznanym przez np. dyndns.org - z pominięciem operatora VOIP (czyli połaczenie P2P)
Wlasnie o to mi chodzi. :)
A tu nadal nie kumam co ty chcesz stworzyć.
Chce albo kupic pozadna bramke VoIP albo zainstalowac na komputerze program, ktory bedzie ja emulowac.
Obrazek

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

Wyglądami na to że:
1. najpierw powinieneś sobie sprawić porządny dostep do netu bo to co teraz masz to jakieś "bordello bum bum", dwa kompy, 4 karty sieciowe żeby mieć stały dostep do netu ;)
2. potrzebujesz np. Fritz!Box Fon 7050 WLAN. Obsłuży 3 telefony analogowe, sieć telefoniczną analogową lub ISDN. Albo zamiast 3 telefonów analogowych - jeden telefon ISDN podpięty ddo gniazda S0 i trzy (albo więcej) zalogowane słuchawki.
Fajniejszym wyborem byłby Fritz!Box Fon 7170 (nowsza wersja 7050), z tym że w 7170 nie da się ponoć sklonować MAC a wyłaczenie modemu ADSL nic nie daje - 7170 póki co jest tylko do netu z ADSL-a, na dodatek nie ma wersji z modemem ADSL w wersji Annex A. 7140 to kastrat, tylko 2 telefony, brak S0 - odpada.
Można pomyśleć też o jakimś lepsiejszym Drayteku, ale tutaj akurat służyć poradą nie mogę.

3. Telefony z wbudowaną bramką VOIP są drogie, a wifi - jeszcze droższe, jeśli ma być dobrze i w miarę tanio - to ta opcja odpada.


Nadal nie kumam jak chcesz emulować bramkę VOIP ( i przede wszystkim PO CO?). A może myslisz o jakimś prostym serwerze SIP? W sumie jeden komp więcej róznicy ci nie zrobi ;)
A co do zabawy w lutowanie własnej bramki VOIP - jak coś fajnego wykombinujesz, daj znac - otworzymy linię produkcyjną ;)
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

Awatar użytkownika
knedle
Posty: 9
Rejestracja: 2007-03-01, 19:31
Gadu-Gadu: 2063334

Post autor: knedle »

Nie, komputer udostępniający internet jest jeden. :P
Co do netu, to ja nie mam wpływu na to, jaki jest, radze sobie po swojemu i najważniejsze, że działa niezawodnie.
Obrazek

Awatar użytkownika
crosis
Posty: 801
Rejestracja: 2007-02-27, 13:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: crosis »

Przepraszam, że odkopuję temat ;) ale pod koniec roku najprawdopodobniej przesiadam się na 5mbit łącze od chello i korzystając z tej okazji pomyślałem, że może dałoby się podziękować telekomunikacji za świadczenie jej usług :P
Ale do rzeczy: chello ma swój modem z wejściem na koncentryk, więc sprzęt, którego szukam nie potrzebuje wbudowanego modemu, do tego chellowego ustrojstwa chciałbym podłączyć jakiś router z bramką voip oraz wifi (na przyszłość). Najlepiej gdyby miał QoS, żeby przy tym 5mibtowym łączu po prostu sobie wydzielić stałą 'linię' dla voipa. Proszę uwzględnić tutaj również znane na tym forum już pojęcie 'dobrotaniości' :P
..:: E4300 | AB9 Pro | CNPS 7000B-Cu | Patriot PC6400LLK 2x1GB | PowerColor HD4830 | WD6400AAKS | Audigy 2 | UltraX + G5 | P19-2
..:: Asus UL20A-2X055
..:: iriver T60 2GB + SoundMagic PL11 / Creative Zen Aurvana | E51
..:: Panasonic TX-L32X15E

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

A w UPC nie ma VoIP-a? Coś mi sie o uszy obiło że nawet za darmo (pewnie po wykupieniu jakiegoś wypasionego pakietu).
Dowiedz się bo być może mają dobrą cenę a QoS żeby się gadało bez problemów podczas obciązenia sieci oni sami powinni ci załatwić na swoim serwerze.
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

Awatar użytkownika
crosis
Posty: 801
Rejestracja: 2007-02-27, 13:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: crosis »

Owszem, mają swojego voipa, ale nie chciałbym się od nich w ten sposób uniezależniać :P
..:: E4300 | AB9 Pro | CNPS 7000B-Cu | Patriot PC6400LLK 2x1GB | PowerColor HD4830 | WD6400AAKS | Audigy 2 | UltraX + G5 | P19-2
..:: Asus UL20A-2X055
..:: iriver T60 2GB + SoundMagic PL11 / Creative Zen Aurvana | E51
..:: Panasonic TX-L32X15E

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Post autor: kombo »

chyba "uzależniać"? ;)

stosunkowo tanim rozwiązaniem byłby linksys WRT54G(L) z softem np. Tomato + jakaś bramka VoIP która pozwoliłaby obsłuzyć 2 konta voip jednym telefonem. Jeszcze niedawno była taka bramka , linksys SPA1001 - obecnie nie do kupienia. Router z alternatywnym softem zapewniłby odpowiedni prawdziwy QoS a bramka VoIP-a.

możesz pomysleć o Fritz!BoxFon ATA w cenie ok 250zł na Allegro - z tym że trzeba pamietać że router w nim nie jest najwyższych lotów, czytałem że przy wiekszym obciązeniu sieci/kilku kompach/emule potrafi się zawiesić, poza tym ostatni firmware
wyszedł ponad pol roku temu i prawdop. to była jego ostatnia wersja. Ja z tym sprzętem nie miałem problemu - no ale miałem tylko 1 kompa podpiętetgo ;)
QoS w FBF ATA dziala na zasadzie czarnej skrzynki - nie masz wpływu na to jak działa, nic nie poustawiasz, co nie zmienia faktu że działa dobrze pozwalając na niemalże bezproblemową rozmowę podczas dużego obciążenia sieci.
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

Awatar użytkownika
crosis
Posty: 801
Rejestracja: 2007-02-27, 13:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: crosis »

kombo pisze:chyba "uzależniać"? ;)
No miało to zdanie trochę inaczej wyglądać, ale widać nie wyszło :D
..:: E4300 | AB9 Pro | CNPS 7000B-Cu | Patriot PC6400LLK 2x1GB | PowerColor HD4830 | WD6400AAKS | Audigy 2 | UltraX + G5 | P19-2
..:: Asus UL20A-2X055
..:: iriver T60 2GB + SoundMagic PL11 / Creative Zen Aurvana | E51
..:: Panasonic TX-L32X15E

Awatar użytkownika
S4ndM4n
Posty: 89
Rejestracja: 2007-04-22, 19:28
Gadu-Gadu: 4522086
Lokalizacja: Krakow

Post autor: S4ndM4n »

Wlasnie sie wprowadzilem z moja druga polowa do nowego mieszkania, problem polega na tym ze teraz ja bede placil za telefon. Wiec VoIP musi byc :)

Jak sie do tego zabrac? Najlepiej jakis router z AP wifi, to sobie puszcze net po domu przez wifi. Jak to wogole dziala i jak sie do tego zabrac?
| Abit IP35 | E6550 @ 3.3ghz | 8800GTS 320MB | Patriot 2x1GB LLK| Seagate 2x250GB Raid0| Tagan 580W | MX Revolution | Logitec UltraX Flat |

IBM T60

Awatar użytkownika
Nevermore
Posty: 670
Rejestracja: 2007-02-27, 23:07
Gadu-Gadu: 2496099

Re: VOIP - czyli powiedz "papa" tele-monopoliście

Post autor: Nevermore »

Chcę założyć u siebie VOIP (mam Neo+ 1Mbit). Chciałbym, żeby dział bez komputera. Czego będę potrzebował? Czy wystarczy takie coś:
http://allegro.pl/item367641875_promocj ... okad_.html i zwykły telefon? Ewentualnie jakie inne rozwiązanie polecacie?
Jakie sieci/firmy możecie polecić (albo odradzić)? Wykorzystanie będzie raczej przeciętne - niewiele rozmów (pewnie nie więcej, niż 3-5 minut dziennie), o różnych porach, na różne numery. Może być abonament, ale wygodniej byłoby, gdybym płacił tylko wtedy, kiedy dzwonię.
Asus N750JV + Asus U24E

wiechu
Posty: 20
Rejestracja: 2007-03-14, 22:41
Gadu-Gadu: 4486254
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: VOIP - czyli powiedz "papa" tele-monopoliście

Post autor: wiechu »

Odkopię trupa;)

Planuje u siebie w domu telefon VOIP.

Wstępnie postawiłem na Voipdiscount jako wychodzące. Zależy mi na numerze do połączeń przychodzących ze strefy numeracyjnej /15 (oczywiście za jak najmniejsze pieniążki) i tu proszę o poradę.

Znalazłem na alledrogo takie urządzonko:

http://www.allegro.pl/item519363700_avm ... 2_hit.html

Ma coś co mi bardzo odpowiada - może łączyć się bezprzewodowo z AP (router mam w innym pokoju niż ma stać telefon).

Czy ktoś z Was Kumotrzy wie coś więcej o wspomnianym urządzeniu? Może jakaś alternatywa w podobnej cenie?

Będę wdzięczny za porady
W

Awatar użytkownika
kombo
Posty: 530
Rejestracja: 2007-02-28, 20:11
Gadu-Gadu: 3831955
Lokalizacja: Krzeszowice / Kraków
Kontakt:

Re: VOIP - czyli powiedz "papa" tele-monopoliście

Post autor: kombo »

Witam,
1. sprzęt.
To na aukcji nie jest renomowany Fritz! firmy AVM tylko zestaw bodajże Swissvoice Avena z wgranym jakimś kombinowanym softem. Z tego ci kiedyś się dowiadywałem - w słuchawce nie da się się zmienić języka na angielski - no ale może ostatnio się coś pozmieniało.

Jak dla mnie - kup sobie Fritz!Box Fon 7050 z wgranym softem angielskim i do tego jakiś używany fon bezprzewodowy, ja ostatnio kupiłem na allegro Philipsa SE255 Duo (czyli dwie słuchawki + baza z sekretarką) za 45zł.

Wydasz trochę więcej ale na FBF 7050 będziesz miał 2-2,5 roku gwarancji (po numerze seryjnym, AVM daje 5 lat gwary) a nie 3 miesiące.
FBF oczywiście może pracowac w trybie repeater a w opcjach dot. telefonii skonfigurujesz sobie wszystko co ci się zamarzy ;)
Całość zajmie więcej miejsca ale imho będzie to pewniejsze rozwiązanie.

2. operatorzy.
VoipDiscount - jak najbardziej tak, nawet pomimo czasem wystepujących problemów - cenowo chyba nadal bezkonkurencyjny. 120 freedays i wszystko jasne ;)

Ale jako drugiego opa polecałbym IPFON + numer z twojej strefy 015.
Jeśli zalezy ci na bezawaryjności to chyba nie ma lepszego, korzystam od 2,5 roku i co najmniej od roku nie przypominam sobie żeby były jakiekolwiek problemy. Pamiętam że 2 lata temu zdarzyło się kilka przerw jak przenosili serwery czy coś, od co najmniej roku po prostu działa. Tani nie jest, ale dla mnie liczy się żeby w każdej chwili można się było do mnie dodzwonić. Raz na rok ładuję 100zł (co zapewnia mi utrzymanie numeru przez 12 miesięcy), jak mi się konczą środki na koncie VD to gadam przez ipfona, zostawiam sobie ~15zł (na numery alarmowe, 080x i w razie awarii VD) i ładuje VD. W sumie za telefon płace rocznie ok. 200zł, a gadamy wszyscy naprawdę sporo, wystarczy powiedzieć że młody potrafi przeprowadzić 2-3 sesje dziennie z funflami po 30-40 minut każda (ostatnio go gonię bo jak gada to mi net słabo łazi - mam cienkie łacze 512/128).

Czyli miesięczny koszt mojej prywatnej "telekomunikacji bez granic" jest mniejszy niż koszt abo socjalnego w tepsie z wliczonymi pięcioma impulsami ;)

Dodam jeszcze że od 2 lat nie mam już w domu tepsy, moje łącze choć słabe jest niemal bezawaryjne (osiedlówka) ;)
www.kombo.krakow.pl
MSI P6NGM-FD, E2160@3GHz (9x333MHz), 2x1GB GoodRam@902MHz CL6-5-5-20-27-2T, Samsung HD200HJ 200GB SATA, Huntkey HK-400 XP Silencer

ODPOWIEDZ