Rezurekcja bicykla

Rozmowy o wszystkim i o niczym ;)

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
amokkk
Posty: 340
Rejestracja: 2008-02-14, 01:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: /krk/nh

Rezurekcja bicykla

Post autor: amokkk »

Mam 2 rowerki z piwnicznych wykopalisk, które chciałbym przywrócić do życia.(jakaś bidna Montana i całkiem fajny MBK Voyager)
O MBK niegdyś dbałem i jest w nienajgorszym stanie ale jest już na mnie za mały i pójdzie dla lepszej połówki, brakuje jedynie barrellek do klamek (Altus C10). Montana natomiast ma szprychę wyrwana z obręczy w związku z czym czeka mnie wymiana obręczy lub całego koła. Widzę, że sporo się pozmieniało w temacie dwóch kółek od czasu kiedy aktywnie jeździłem więc mam parę pytań do będących "na czasie".

1. Piasty mam jakieś marki Ofmega, tylna jest na wolnobieg, czy jest sens wymiany samej obręczy i ew. szprych, czy zmienić od razu piastę na nową a jeśli tak to czy nową brać na wolnobieg czy już na kasetę?
2. Ważę jakieś 95kg. Jakie piasty i obręcze i kupić do jazdy po mieście i polnych drogach? Wiadomo - krawężniki etc. a chciałbym uniknąć centrowania co 2 tygodnie.
3. Chciałbym na razie zostawić na rowerku Canti, a w bliżej nieokreślonej przyszłości po zmianie ramy przeskoczyć od razu na tarcze, czy jest sens? Czy kupować piasty pod tarcze czy coś się będzie gryzło np z obecnym widelcem? Jeśli pod tarcze to lepiej zwykłe 6 śrub czy Centerlock? A może zamiast tarcz lepiej V-ki?
4. Czy jest możliwość założenia kasety 7 na piastę przeznaczoną pod 8/9? Może lepiej kupić od razu kasetę 8 lub 9 a po pewnym czasie wymienić manetki i ew. przerzutki?

Pytania może banalne ale jestem deko w tyle z rowerami.
Przy okazji szukam barrellek do klamek Shimano (stary altus, alivio, tourney itp.) - coś takiego KLIK, oraz jakiejś prostej kierownicy 25.4mm/~600mm, może być najzwyklejsza stalowa, może komuś takie szpeja z epoki zalegają.

mainframe: i5-3550s / Gigabyte GA-H77N-WIFI / 16GB Crucial / EVGA GTX960
Silverstone Sugo SG13 / Corsair HX520 / SSD Samsung 830 / HD103SJ / Acer V223W
NAS: Pentium G3420 / Asus P9D-I / 16GB Goodram ECC / 3x 3TB WD RED RAIDZ1
Sandisk Cruzer Fit 16GB / Coolermaster Elite 120 / Seasonic SS-380GB

Awatar użytkownika
combain
Posty: 288
Rejestracja: 2007-02-28, 20:08
Gadu-Gadu: 8251211
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Rezurekcja bicykla

Post autor: combain »

1. Wymiana całego koła, pod kasetę 8/9 sp - patrz punkt 4
2. Wszystko zależy od budżetu, za 200 pln można kupić gotowe kółka, które masą nie grzeszą, ale znoszą całkiem dużo. Coś takiego tylko pod canti/vki.
3. Tarcze, 6 śrub. Rama i widelec musza mieć odpowiednie adaptery, ale o tym jak mniemam wiesz. To tak ogólnie, są też inne czynniki, które warunkują montaż hamulców tarczowych. Czy jest sens, do Montany raczej nie ma sensu ( i zapewne możliwości technicznych)
4. Jest możliwość, wystarczy podkładka. Manetki 7 sp nie działają z kasetą 8,9 sp. Napęd na 9 szybciej się zużywa(w 3 miesiące zajechałem kasetę za 200 pln...) i taka migracja jest bez sensu, czy warto na 8, to już sprawa dyskusyjna.

Po mojemu, to najlepiej/najtaniej będzie kupić nowy rower, wcześniej ograniczając modernizację obecnego do niezbędnego minimum, na wypadek gdyby kręcenie Ci się odwidziało (niemożliwe) :)

Kierownicę chyba mam, ale nie wiem czy tak szeroką, klasyczne flatbary do xc zazwyczaj nie przekraczają 580 mm.

Awatar użytkownika
amokkk
Posty: 340
Rejestracja: 2008-02-14, 01:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: /krk/nh

Re: Rezurekcja bicykla

Post autor: amokkk »

Barrellki udało mi się dzisiaj dostać w CycloCentrum na Wileńskiej, mają tez np oryginalne Shimanowskie wieszaki do Canti ;)
Absolutnie nie będę jeździł wyczynowo więc sam nie wiem czy jest sens pakować tyle kasy w rower, zwłaszcza w ten.
Po namyśle postanowiłem poprzestać obecnie na:

koła - obręcze pewnie AlexRims DM24 lub DX32 jeśli dorwę tanio. Chyba, że jest coś innego czym warto się zainteresować?(w przystępnej cenie oczywiście) Co do piast to nie mam pojęcia co kupić, to samo tyczy się szprych.
opony - Kenda K905 K-RAD White
kaseta - 7rz Shimano CS-HG30
łańcuch - może Connex 700?
+ jakaś drobnica w stylu kółka do przerzutki etc.

Zobaczę jak to finansowo będzie wyglądać, pewnie zacznę od samego tylnego koła a obecny przód jeszcze pokatuję przez moment.
Co do kierownicy to 580mm jest dla mnie jak najbardziej długością w granicach 600mm ;)

mainframe: i5-3550s / Gigabyte GA-H77N-WIFI / 16GB Crucial / EVGA GTX960
Silverstone Sugo SG13 / Corsair HX520 / SSD Samsung 830 / HD103SJ / Acer V223W
NAS: Pentium G3420 / Asus P9D-I / 16GB Goodram ECC / 3x 3TB WD RED RAIDZ1
Sandisk Cruzer Fit 16GB / Coolermaster Elite 120 / Seasonic SS-380GB

Awatar użytkownika
combain
Posty: 288
Rejestracja: 2007-02-28, 20:08
Gadu-Gadu: 8251211
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Rezurekcja bicykla

Post autor: combain »

DM 24 i DX 32 to zdecydowanie za ciężkie obręcze, przeznaczone do jazdy w dół i skakania. Nie wiem czy Ci się ta zabawa z kołami opłaci, lepiej kupić gotowy zestaw, może nawet używany np. http://allegro.pl/komplet-kol-26-shiman ... 84858.html (za 140-150 można by je łyknąć)

Komplet piast kosztuje ~120 pln, obręcze ~120, plecenie ~30, najtańsze szprychy ~70 pln. Jest sens wkładać 300 pln w rower wart 100 ?

Awatar użytkownika
amokkk
Posty: 340
Rejestracja: 2008-02-14, 01:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: /krk/nh

Re: Rezurekcja bicykla

Post autor: amokkk »

nie ma sensu :)
starałem się myśleć pod kątem zmiany ramy, ale chyba jednak rzeczywiście kupię jakieś tańsze części a w przyszłości od razu zmienię rower.
wspomniane kółka już obserwuję od jakiejś chwili, myślałem jeszcze o tych http://allegro.pl/kolo-tylne-piasta-deo ... 38089.html + http://allegro.pl/kolo-przednie-piasta- ... 37943.html

mainframe: i5-3550s / Gigabyte GA-H77N-WIFI / 16GB Crucial / EVGA GTX960
Silverstone Sugo SG13 / Corsair HX520 / SSD Samsung 830 / HD103SJ / Acer V223W
NAS: Pentium G3420 / Asus P9D-I / 16GB Goodram ECC / 3x 3TB WD RED RAIDZ1
Sandisk Cruzer Fit 16GB / Coolermaster Elite 120 / Seasonic SS-380GB

ODPOWIEDZ