Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Moderator: Moheratorzy

Awatar użytkownika
ChuckYou
Posty: 268
Rejestracja: 2007-03-15, 11:07
Gadu-Gadu: 0

Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: ChuckYou »

Witam przed chwilą próbowałem sobie coś znaleźć w sieci :) a w wynikach wyszukiwania w dużej części linków otrzymałem od goole taki komunikat

"Odpowiadając na zażalenie, które otrzymaliśmy w związku z US Digital Millennium Copyright Act, usunęliśmy 1 rezultat/y/ów wyszukiwania. Jeżeli sobie życzysz możesz przeczytać wspomniane zażalenie, które spowodowało usunięcie rezultatu/ów na stronie ChillingEffects.org."

Czy dobrze rozumiem że nadszedł czas przerzucenia się na inną wyszukiwarkę i podziękowania im za cenzurę ? :D
Amiga 500 1MB | Modulator

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: Umara »

Google już dawno cenzuruje wyniki. Niestety korpo ugina się pod naciskiem obrońców praw autorskich - często bez sensu.

Qube-pl
Moherator
Posty: 1034
Rejestracja: 2007-02-26, 22:22

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: Qube-pl »

ChuckYou pisze:Witam przed chwilą próbowałem sobie coś znaleźć w sieci :) a w wynikach wyszukiwania w dużej części linków otrzymałem od goole taki komunikat

"Odpowiadając na zażalenie, które otrzymaliśmy w związku z US Digital Millennium Copyright Act, usunęliśmy 1 rezultat/y/ów wyszukiwania. Jeżeli sobie życzysz możesz przeczytać wspomniane zażalenie, które spowodowało usunięcie rezultatu/ów na stronie ChillingEffects.org."

Czy dobrze rozumiem że nadszedł czas przerzucenia się na inną wyszukiwarkę i podziękowania im za cenzurę ? :D

Nie, nadszedł czas wydania raz w życiu kilku złotych ;) :lol:

Może M$ z Bing Ci pomoże...

Awatar użytkownika
ChuckYou
Posty: 268
Rejestracja: 2007-03-15, 11:07
Gadu-Gadu: 0

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: ChuckYou »

Akurat szukałem informacji o Windows 7 ;) wiec bing wydaje się odpowiednim miejscem. :D

edit: widocznie tak MS walczy z google :P hehe, szukając w bing żadne wyniki nie są blokowane :)
Amiga 500 1MB | Modulator

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: Stasheck »

...po prostu ich nie ma.
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Awatar użytkownika
ainur
Posty: 914
Rejestracja: 2007-02-27, 18:16
Tlen: extet

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: ainur »

Ja kiedyś na potrzeby artykułu naukowego robiłem testy, jak działają algorytmy Google w zależności od personalizacji, miejsca wpięcia do sieci, nawet różnych. Sprawdziłem 6 fraz, zupełnie przypadkowych - 2 wyniki na obu urządzeniach były takie same, 2 wyniki były częściowo zbieżne, 2 były zupełnie odmienne.
rafalbill.blogspot.com - short portfolio

Awatar użytkownika
Umara
Moherator
Posty: 1719
Rejestracja: 2007-02-27, 11:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: Umara »

A brałeś pod uwagę fakt czy jesteś zalogowany do konta google? Ja zauważyłem, że są zupełnie inne wyniki wyszukiwania na te samy frazy.

Awatar użytkownika
ainur
Posty: 914
Rejestracja: 2007-02-27, 18:16
Tlen: extet

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: ainur »

użyłem wówczas 2 urządzeń - pierwsze to był komp stacjonarny z 6-letnim systemem, zalogowany do google, używany głównie do muzyki, gier i codziennej prasowki. drugi sprzęt to laptopa, wylogowany, podłączony do sieci uczelnianej używany do pracy (mogłem pomylić które urządzenie było zalogowane, ale jedno z nich było)
jak praca przejdzie recenzje naukowa, to zawisnie w sieci bo temat jest ciekawy - to na razie nie jest cenzura, ale gatekeeping juz tak
rafalbill.blogspot.com - short portfolio

Stasheck
Posty: 1503
Rejestracja: 2007-02-27, 15:04
Gadu-Gadu: 2870729
Lokalizacja: T'au
Kontakt:

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: Stasheck »

Nie wiem, czy gatekeeping - po prostu algorytmy profilują, jakie informacje mogą ci być najbardziej (wg nich) przydatne. Biorą pod uwagę geolokację i pewnie od cholery innych rzeczy - pewnie przeglądarkę, system operacyjny itp - i sprawdzają, że np. użytkownik Linuksa korzystajacy z Firefoksa z sieci uczelnianej AGH częściej klikał na linki, ja wiem, o sklepach monopolowych po wyszukiwaniu hasła "alkohol etylowy", niż użytkownik Windowsa z IE z katedry chemii UJ, który to z kolei wybierał raczej "mały słownik chemii przemysłowej" na tak zadane pytanie, i odpowiednio prezentuje wyniki.
Żadna cenzura - wyniki wyszukiwania nigdzie nie są ułożone w jakiejś konkretnej kolejności (w sensie: nigdzie nie istnieje lista "niecenzurowanych" wyników wyszukiwania na hasło "wódka") - wyniki są generowane na podstawie takich właśnie, różnych zmiennych.
Obrazek
Jeśli chcesz używać Dropbox, zarejestruj się z tego linka i na starcie dostaniesz +250MB! (ja też, za co z góry dziękuję!)

Awatar użytkownika
ainur
Posty: 914
Rejestracja: 2007-02-27, 18:16
Tlen: extet

Re: Google cenzuryje wyniki wyszukiwania?

Post autor: ainur »

Ja to wiem, ale jednak zjawisko jest nazywane powoli gatekeepingiem i porównywane do poprzednich analogowych gatekeeperów, u nas kojarzonych negatywnie z cenzurą. Inna kwestia, że np. samo przyznaje, że mogą dowolnie modyfikować wyniki twojego wyszukiwania, zmieniając trochę wagi tego lub tamtego algorytmu, nie mówiąc już o tym, co robią w m.in. Chinach. Informacja przepływa przez wąskiego gardła i ktoś ją monitoruje. Po prostu warto obserwować rozwój zjawiska, a także pilnować naszych nowych gatekeeprów.
rafalbill.blogspot.com - short portfolio

ODPOWIEDZ